Viete, čo sa deje s pneumatikami, ktoré už doslúžili?

Viete, čo sa deje s pneumatikami, ktoré už doslúžili?

Životnosť pneumatík je približne 5 rokov. Uvažovali ste niekedy nad tým, čo sa deje s použitými pneumatikami? Kde končia a kde je ich najlepšie po doslúžení odovzdať? Poďme sa spoločne pozrieť na pohrebisko použitých pneumatík.

Moje pneumatiky doslúžili. Čo mám robiť?

Svedomito ste sa o pneumatiky starali, čistili ich, kúpili ste si dokonca snímač tlaku pneumatík, ale zrazu nastal deň, kedy je potrebné sa poobzerať po nových. Pri výbere pneumatík sa riaďte údajmi o rozmeroch, ktoré nájdete vo veľkom technickom preukaze. Iné pneumatiky sú určené pre malé vozidlá a iné pre SUV alebo offroad. Pozor na to, kde uložíte staré pneumatiky. Nemôžete ich len tak pohodiť do lesa alebo odhodiť k smetnej nádobe. Pneumatiky sú z environmentálneho hľadiska pohromou pre prírodu. Pri rozkladaní sa z nich vylučujú škodlivé látky. Predovšetkým na dedinách majú ľudia sklon k páleniu pneumatík. Neuvedomujú si, že pri spaľovaní pneumatík sa do ovzdušia uvoľňuje veľké množstvo toxínov dráždiacich dýchacie cesty. Toxíny sú taktiež príčinou vzniku nádorových ochorení. Za spaľovanie pneumatík vám navyše hrozí poriadne mastná pokuta. Z uvedených dôvodov máte pri likvidácii starých pneumatík dve možnosti. Pneumatiky môžete odovzdať do servisov, ktoré sú zaradené do spätného odberu pneumatík. Vo väčšine pneuservisov vám pri výmene starých pneumatík za nové túto možnosť ponúknu. Pneumatiky tiež prijímajú niektoré zberné dvory, ale túto možnosť si vopred vo vašom meste overte.

Pneumatiky je možné recyklovať

Z veľkej časti sú drahšie i najlacnejšie pneumatiky tvorené gumou. Ide až o 40 % z celkového objemu použitého materiálu. Ďalšími súčasťami pneumatík sú oceľ a textílie. Gumené časti pneumatík sa rozdrvia a vyrába sa z nich gumový granulát. Granulát si našiel svoje využitie napríklad pri výstavbe detských ihrísk. Časť granulátu sa dá dokonca použiť na výrobu nových pneumatík. Niektoré inovatívne firmy vyrábajú z granulátu topánky alebo ekologický nábytok. Oceľ sa taktiež dá ďalej využiť v mnohých odvetviach. Často dochádza k rozdrveniu celej pneumatiky, z ktorej následne vznikne palivo používané v peciach v hutníckom priemysle.