Strešný box vyberajte podľa jeho využitia

Strešný box vyberajte podľa jeho využitia

Kapacita kufra v menších automobiloch je veľmi obmedzená. Preto je častým javom vozidlo, ktoré je od podlahy až po strechu naplnené haraburdím takým spôsobom, že šofér nevidí cez zadné okno skoro nič. Vyhnite sa takto naloženému automobilu a kúpte si strešný box.

Aký strešný box kúpiť

Pred tým, ako sa vyberiete do predajne alebo začnete surfovať po internete, si premyslite na aké účely budete strešný box využívať. V prípade, že potrebujete box na občasné prevážanie oblečenia a ľahších vecí, stačiť vám budú menšie strešné boxy. Ak ste početná rodina a často chodíte cez víkendy na chalupu alebo milujete rodinné dovolenky, zaobstarajte si objemnejší box. V niektorých prípadoch uvezú boxy vyše 70 kg nákladu. Širšie strešné boxy s veľkým objemom ľahko pojmú dokonca detské kočíky alebo cyklovozíky. Samozrejme, že ohľad musíte brať na nosnosť strechy vozidla. Obzvlášť obozretne vyberajte box podľa rozmerov. Ak neodhadnete dĺžku alebo šírku, môžete mať zhoršený výhľad na vozovku alebo sa nedostanete do kufra vozidla.

Dôležitá je aerodynamika

Počas jazdy vás strešný box nebude nijako obmedzovať v rýchlosti. Výrobcovia odporúčajú jazdiť s boxom na streche maximálnou rýchlosťou 130 km/h, ale zákony žiadne obmedzenia neuvádzajú. Napriek tomu môžete s boxom na streche cítiť diskomfort pri jazde v zákrutách alebo pri silnom vetre. Ak sa zameriate na strešné boxy vyššej triedy s aerodynamickým tvarom, zvýši sa spotreba vášho automobilu približne o 10 až 20 %. Ďalšie navýšenie pocítite, ak k vozidlu okrem boxu pripojíte aj nosič bicyklov. Najlepšou voľbou v tomto prípade sú nosiče bicyklov na ťažné, ktoré spĺňajú najvyššie štandardy pre prevoz bicyklov.

Jednoduchá montáž a bezpečnosť

Obávať sa nemusíte ani montáže strešného boxu. Doslova za pár sekúnd pripevníte box na strešný nosič, ak disponujú nosič i box T – drážkami. Ďalšou možnosťou je box s rýchloupínacím systémom, za ktorý si však musíte priplatiť. Trápiť vás nemusí ani bezpečnosť, pretože všetky typy boxov predávané v značkových predajniach sú certifikované. Boxy sa dajú otvárať rôznymi spôsobmi, ale odporúčame vám také typy, ktoré majú zadné alebo obojstranné otváranie. Maximálne zabezpečené proti krádeži sú boxy s centrálnym systémom uzamykania.