Toto by ste mali vedieť pred kúpou elektromobilu

Toto by ste mali vedieť pred kúpou elektromobilu

Elektrické automobily majú bez pochýb veľa skvelých vlastností, vďaka ktorým sa nad ich kúpou zamýšľa nejeden motorista. Ide však o novú technológiu, a preto majú tieto vozidlá aj veľa chýb a nedostatkov. Pred tým, ako začnete nad kúpou elektromobilu reálne rozmýšľať, uvedomte si nasledujúce fakty.

Elektromobily sú tu s nami len niekoľko rokov

Prvé elektrické vozidlá sa začali vyrábať už začiatkom 20. storočia. Počas prvých rokov však išlo len o skúšobné autá, ktoré ste na cestách nemohli stretnúť. Až po roku 2008 vzrástol záujem o ekológiu a tým pádom tiež o alternatívne spôsoby dopravy. Posledných 10 rokov si elektrické vozidlá získavajú milióny priaznivcov po celom svete. S narastajúcim trendom elekromobility sa vyrábajú špeciálne letné a zimné pneumatiky, pribúdajú nabíjacie stanice a servisy, kde sa o vášho štvorkolesového tátoša postarajú. Elektrické vozidlá sú určené pre ľudí, ktorí ekologicky zmýšľajú a nie je im ľahostajná budúcnosť našej planéty. Tieto automobily nijakým spôsobom nezaťažujú prírodu. Neprodukujú emisie a ich prevádzka je lacná. Napriek tomu majú elektromobily veľa nedostatkov, s ktorými by ste sa mali pred ich kúpou oboznámiť.

Výhody a nevýhody elektromobilov

Ak sa predsa len rozhodnete kúpiť elektrické vozidlo, pripravte sa na to, že vás najlacnejšie vyjde nad 20 tisíc eur. Dobre si tiež premyslite na aké účely budete toto vozidlo využívať. Ide o to, že elektrické automobily majú krátky dojazd. Ak sa vyberiete na dlhšiu jazdu, musíte rátať s častým dobíjaním. S tým súvisí nedostatok dobíjacích staníc v niektorých častiach Slovenska a v zahraničí. Vaša jazda sa tiež časovo predĺži, pretože nabíjanie batérie trvá dlhší čas. Na jednej strane nie je servis tohto vozidla drahý, na druhej nepatria pneumatiky na tieto vozidlá medzi najlacnejšie pneumatiky. Je však pravda, že test zimných pneu a ich letných variánt na elektromobily preukázali ich vysokú výkonnosť, odolnosť a dlhú životnosť. Pozor aj na to, že elektrický automobil má oveľa vyššiu hmotnosť ako klasický. Poslednou nevýhodou je obmedzená kapacita batožinového priestoru. Musíme však potvrdiť, že ich prevádzka je naozaj ekologická. Tento fakt potvrdzuje jazda samotná a tiež to, že pri výrobe elektromobilov vzniká omnoho menej emisií. Jazda s elektrickým vozidlom vás vyjde oveľa lacnejšie, v prepočte približne o polovicu za kilometer jazdy. Obmedzia sa aj vaše návštevy v autoservise. Nemusíte chodiť tak často na servisné prehliadky a dávať vymieňať motorový olej. Elektrické vozidlo je veľmi tiché a jazda s ním neuveriteľne plynulá.