Ojazdené automobily už nepatria medzi výhodnú kúpu

Ojazdené automobily už nepatria medzi výhodnú kúpu

Posledný rok zažíva automobilový priemysel krízu, ktorá priamo nadväzuje na celosvetovú situáciu s koronavírusom. Nedostatok čipov zapríčinilo, že viazne výroba a na nové vozidlá musíte čakať aj niekoľko mesiacov. Ak si myslíte, že tento trend oklamete kúpou zánovného vozidla, ste na omyle. Ojazdené automobily v posledných mesiacoch značne zdraželi.

Nespoliehajte sa na zjednávanie

Ešte pred pár mesiacmi sme boli zvyknutí, že všetko ojazdené bolo cenovo výhodné. Ojazdené letné a zimné pneumatiky, ojazdené vozidlá. Ojazdené pneumatiky stále patria medzi najlacnejšie pneumatiky, ale o vozidlách to povedať nemôžeme. Podľa posledných štatistík staršie automobily všetkých značiek zdraželi približne o pätinu. Spoľahnúť sa nemôžete ani na to, že by ste si zašli kúpiť vozidlo do susedných krajín. Popísaný trend zdražovania ojazdených vozidiel je badateľný vo všetkých okolitých krajinách. Pri vozidlách s menším počtom najazdených kilometrov sa v extrémnom prípade cena približuje hodnote, za ktorú bol automobil zakúpený. Ak si myslíte, že pri automobile cez inzerát sa vám podarí zjedať cenu, ste na omyle. Nedostatok nových áut znamená tiež nedostatok tých starých. To si dobre uvedomuje každý predajca. Môžeme povedať, že mať staršie auto v garáži, ktoré momentálne nevyužívate, je zlatým dolom. Odporúčame vám sa takéhoto vozidla zbaviť v najbližších mesiacoch. Celkom iste neprerobíte.

Kedy sa situácia zmení

Len veľmi ťažko sa dá predpokladať, kedy sa táto situácia obráti či zmení. Správy zo všetkých svetových automobiliek však naznačujú, že tak skoro sa výrazný obrat neudeje. Preto momentálne radšej kupujte strešné boxy, nosiče či iné doplnky k vozidlu ako automobil samotný. Možno sa spoliehate, že staršie vozidlo za výhodnú cenu zoženiete aspoň v bazáre. Pri dopyte v auto bazároch je na prvý pohľad vidieť, že ich skladové zásoby sa znižujú. Za posledných šesť mesiacov predali viac ojazdených áut ako za celý minulý rok. Je jasné, že keď sa motorista nedokáže rýchlo dostať k novému vozidlu, uspokojí sa aj s tým starším. Najväčší dopyt v oblasti ojazdených vozidiel je medzi viacmiestnymi modelmi a SUV. Podľa odborníkov sa dá očakávať, že v priebehu budúceho roka by mali ceny ojazdených vozidiel ešte viac rásť.