3 základné parametre pre výber snehových reťazí

3 základné parametre pre výber snehových reťazí

Snehové reťaze sú pomôckou, ktorá v zime slúži na prejazd zasneženého terénu, pre výjazd do kopca alebo naopak bezpečný zjazd zo šmykľavého kopca. Reťaze skrátka môžete použiť všade tam, kde vám sneh bráni v bezpečnej jazde. Pre výber reťazí existujú tri základné parametre.

Výber podľa typu reťazí

Pred tým, ako si niečo povieme o typoch reťazí, je nutné zdôrazniť, že reťaze sú aj v našich končinách povinnosťou. Povinnosť nasadiť snehové reťaze na minimálne hnaciu nápravu majú všetky vozidlá, ktoré prechádzajú zasneženou vozovkou označenou príkazovou značkou snehové reťaze. Niekto sa používaniu reťazí bráni kvôli ich komplikovanému nasadzovaniu. Iní sa boja reťaze využívať, pretože sa s nimi problematickejšie jazdí. Je pravda, že s reťazami môžete jazdiť maximálnou rýchlosťou 50 km/h, ale jedine s reťazami dokážete šoférovať vo vysokom snehu v horských priesmykoch bez rizika šmyku alebo zapadnutia. V obchodoch nájdete tri druhy reťazí – tekuté, textilné a kovové. Okrem materiálu prihliadajte aj na značku reťazí, napríklad snehové reťaze Pewag patria u nás i v zahraničí medzi najkvalitnejšie. Textilné a tekuté reťaze je možné považovať len za reťaze na akútne využitie. Nie sú vhodné na dlhšiu jazdu. Jedine kovové reťaze dokáže adekvátne chrániť vaše vozidlo pri jazde po ľade i snehu.

Výber podľa rozmeru pneumatík

Pred kúpou reťazí si overte rozmery pneumatík, ktoré máte nasadené na kolesách. Snehové reťaze nájdete v kamenných obchodoch alebo e-shopoch naozaj na všetky typy vozidiel, predávajú sa dokonca snehové reťaze na traktor alebo ťažkú techniku. Ak zvolíte nesprávnu veľkosť, môžu sa stať dve veci. V prípade väčších reťazí, ako sú vaše pneumatiky, vám budú reťaze z kolies padať. Menšie reťaze vám môžu poškodiť disky alebo dokonca zapríčiniť prasknutie pneumatík. Vhodné rozmery pre vaše pneumatiky nájdete na bočnici pneumatík.

Výber podľa váhy vozidla

Už sme spomínali, že sa snehové reťaze vyrábajú pre všetky vozidlá. Preto musíte pri ich výbere dbať aj na hmotnostný parameter. Snehové reťaze prvej kategórie sú pre vozidlá do 2 ton t.j. sú určené predovšetkým pre osobné vozidlá. Väčšie osobné vozidlá a SUV sú už vo vyššej váhovej kategórii do 7,5 tony. Pozor na to, že pohon vozidla 4×4 znamená povinnosť nasadiť si reťaze na všetky štyri pneumatiky. Podobne sú na tom vozidlá s najvyššou váhovou kategóriou nad 7,5 tony.