Ako sa pripraviť na dlhú jazdu počas zimy

Ako sa pripraviť na dlhú jazdu počas zimy

Len máloktorý motorista si vychutnáva jazdu v zime. Niekedy sa však jazdeniu v snehu nedá vyhnúť a občas dokonca musíte prejsť dlhšiu vzdialenosť. Jazda v snehu a na ľade vyžaduje dôkladnú prípravu vozidla a vodiča. Ak plánujete dlhšiu jazdu v náročných podmienkach, je nevyhnutné venovať pozornosť niekoľkým kľúčovým faktorom, aby ste bezpečne dorazili do cieľa. Minimum pre bezpečnú zimnú jazdu je príprava vozidla a dokúpenie drobností, ktoré so sebou musíte voziť.

Ako pripraviť vozidlo?

Pravidelné čistenie karosérie a skiel od snehu zlepší viditeľnosť. Používajte spreje proti zamrznutiu zámkov a silikónové oleje na tesnenia. Pred dlhšou jazdou vždy skontrolujte tlak v pneumatikách. Okrem týchto krokov sa zamerajte na nasledovné časti vozidla a pomôcky:

Skontrolujte pneumatiky

Pred dlhou jazdou v snehu si uistite, že vaše pneumatiky majú dostatočný dezén a správny tlak vzduchu. V zime používajte zásadne zimné pneumatiky, ktoré poskytujú lepšiu trakciu a kontrolu na klzkých povrchoch. Radšej kúpte lacné pneumatiky, než by ste mali jazdiť na letných.

Overte stav batérie a chladiacej kvapaliny

Zabezpečte, aby batéria bola v dobrom stave a mala dostatočný výkon na zvládnutie nízkych teplôt. Kapacitu batérie si dajte skontrolovať v servise, ak je staršia ako 3 roky. Skontrolujte hladinu a stav chladiacej kvapaliny.

Skontrolujte brzdový systém

Zistite funkčnosť bŕzd, vrátane ručnej brzdy. Overte stav brzdovej kvapaliny. Správna funkcia brzdového systému je nevyhnutná na zabezpečenie bezpečnej jazdy v zimných podmienkach. Na zamrznutej vozovke sa brzdná dráha rapídne predlžuje.

Používajte snehové reťaze

Ak sa chystáte na jazdu v horách, nezabudnite dokúpiť do výbavy snehové reťaze. Snehové reťaze zabezpečia kolesám zvýšenú trakciu, zabránia zapadnutiu do snehu či prešmykovaniu kolies.

Čo dokúpiť do auta?

V prípade nečakaných udalostí vám deka a teplé oblečenie poskytnú ochranu pred chladom, ak by ste sa ocitli mimo vozidla alebo uviazli v kolóne. Môže sa stať, že sa dostanete do situácie, kde budete musieť čakať na pomoc. Zásoby potravín a vody budú v tomto prípade životne dôležité. V každom vozidle sa v zime musí nachádzať škrabka na sklá, metlička a rozmrazovač skiel.