Viete, ako merať tlak v pneumatikách?

Viete, ako merať tlak v pneumatikách?

Správny tlak v pneumatikách je cestou k optimálnej funkčnosti vášho vozidla. Podhustené pneumatiky zvyšujú spotrebu paliva a opotrebovávajú sa rýchlejšie, zatiaľ čo prehustené pneumatiky znižujú komfort jazdy a ovplyvňujú stabilitu auta. Kontrolovať a udržiavať v pneumatikách správny tlak nie je žiadna veda. Vďaka pár minútam vášho času dokážete ušetriť a zvýšiť bezpečnosť jazdy.

Ako merať tlak v pneumatikách?

Existuje viac možností, ako merať tlak v pneumatikách. Motoristi najčastejšie merajú tlak na čerpacích staniciach. Ide o najjednoduchší a najrýchlejší spôsob merania tlaku. Tlakomery na čerpacích staniciach sú zvyčajne bezplatné.  Nevýhodou je, že nie vždy máte čerpacie stanice po ruke, a preto si musíte meranie vopred naplánovať. Na kontrolu tlaku nezabúdajte hlavne pred dlhou cestou alebo vtedy, keď máte plne naložené vozidlo.

Druhou možnosťou je meranie doma v garáži pomocou manometra. Manometer je zariadenie na meranie tlaku v pneumatikách. Je to skladná a lacná pomôcka, do ktorej sa oplatí tých pár eur investovať. Umožňuje vám merať tlak kedykoľvek a kdekoľvek. Meranie však vyžaduje istú zručnosť a prax.

Veľmi pohodlnou možnosťou merania tlaku v pneumatikách sú snímače tlaku v pneumatikách (TPMS). Dajú sa namontovať do všetkých pneumatík bez rozdielu, či ide o drahé, alebo lacné pneumatiky. Moderné autá sú vybavené snímačmi TPMS, ktoré monitorujú tlak v pneumatikách v reálnom čase. Ide o tzv. priame snímanie tlaku pneumatík. Snímač tlaku pneumatík vás v prípade poklesu tlaku upozorní na všetky zmeny. Tento spôsob kontroly tlaku je najkomfortnejší a najbezpečnejší. Ceny snímačov sú rôzne a závisia do toho, či kúpite priamy, alebo nepriamy systém merania.

Ktorý spôsob merania tlaku v pneumatikách je najlepší?

Najlepší spôsob merania tlaku v pneumatikách závisí od potrieb motoristu. Pre bežných vodičov je postačujúce merať tlak na čerpacej stanici raz mesačne. Ak máte auto s TPMS, nie je potrebné merať tlak manuálne a nemusíte na jeho kontrolu myslieť. Pre náročných vodičov, ktorí sa o vozidlo pravidelne starajú, odporúčame kúpiť manometer a merať tlak doma pred každou jazdou.

Ako merať tlak v pneumatikách?

Postup pri meraní tlaku pomocou manometra je nasledovný:

  1. Odstráňte viečko ventilu pneumatiky.
  2. Pripojte manometer k ventilu.
  3. Odčítajte hodnotu tlaku na manometri.
  4. Porovnajte nameranú hodnotu s odporúčaným tlakom pre vaše auto, tieto hodnoty neobsahuje označenie pneumatík, ale ich nájdete v manuáli k autu.
  5. V prípade potreby dofúkajte pneumatiku na požadovaný tlak.

Tlak v pneumatikách merajte vždy, keď sú pneumatiky studené, t.j. pred jazdou alebo po jazde do 2 km. Nikdy nemerajte tlak v pneumatikách po jazde na dlhšie vzdialenosti, pretože tlak v pneumatikách sa pri jazde zvyšuje. Po dofúkaní pneumatiky skontrolujte tlak manometrom. Nezabudnite pevne zaskrutkovať viečko ventilu.

Autor: Gabriela Kudláčová