Dokonalá karoséria. Ako správne navoskovať automobil

Dokonalá karoséria. Ako správne navoskovať automobil

Ak túžite po tom, aby vaše vozidlo vyzeralo ako nové, je potrebné mu venovať čas a pozornosť. Karoséria automobilu bude priam žiariť, keď ju správne navoskujete. Postup voskovania nie je zložitý, vyžaduje si len trpezlivosť a dodržanie všetkých krokov. Odmenou vám bude vyblýskaná a ochránená karoséria.

Prečo je potrebné voskovať karosériu

Voskovanie karosérie nie je len estetickou záležitosťou. Jedine správne ošetrený lak dokáže odolávať všetkým poveternostným podmienkam a zároveň vám zjednoduší následné umývanie vozidla. Vosk pôsobí na laku hydrofóbne t.j. odpudzuje vodu a po dažďových alebo snehových prehánkach sa na laku netvoria mapy. Voskovanie by ste nemali aplikovať na priamom slnku a na rozohriatu karosériu. Niekedy šoféri pred voskovaním objavia na karosérii drobné preliačiny. V tomto prípade je potrebné najskôr vyriešiť ich odstránenie. Oprava preliačin na aute v súčasnosti neznamená, že budete musieť zostať bez auta niekoľko dní. Pomocou metódy PDR odstráni špecializovaný servis nerovnosti z karosérie behom 1 až 3 dní. Nejde o žiadne zásahy do laku či gitovanie. Oprava preliačin PDR technológiou je šetrná a vozidlo po oprave vyzerá ako nové. Obráťte sa na servisy, ktoré sa PDR opravám venujú a zistíte, že celý postup je naozaj jednoduchý. Medzi špičku v opravách PDR metódou patrí firma oprava preliačin Košice Rfix. Keď vyriešite problém s preliačinami, môžete sa konečne pustiť do voskovania.

Dodržujte presný postup voskovania

Pred samotným voskovaním vás čakajú tri úkony – umytie auta, dekontaminácia laku a jeho leštenie. Vozidlo umyte ručne, aby ste si boli istí, že sa odstránili z povrchu naozaj všetky nečistoty. Mastnotu alebo hmyz nezmyje obyčajný šampón. Budete musieť použiť špeciálne odmasťovacie prípravky. Pri umývaní sa snažte vlhkosť z vozidla čo najskôr utrieť utierkou. Zabránite vytváraniu máp na laku. Dekontaminácia laku na karosérii je poslednou bodkou k dokonale čistému povrchu. Lak musí byť pred voskovaním naozaj čistý, pretože aj najmenší kamienok by mohol pri voskovaní spôsobiť škody. Chemická dekontaminácia znamená nastriekanie dekontaminačného spreja na celý povrch karosérie. Sprej nechajte na povrchu pôsobiť niekoľko minúť a následne ho umyte šampónom. Nasledujúcim krokom je leštenie laku. Leštiaci prípravok nanášajte na lak pomocou rukavice z mikrovlákna krúživými pohybmi. Po leštení môžete začať s voskovaním. Vosk vyberajte podľa farby laku. Jeho nanášanie je vďaka aplikátoru veľmi jednoduché. Vosk nechajte na laku pôsobiť minimálne 10 minút a následne ho rozotrite čistou rukavicou z mikrovlákna.