Čo je to transformátor?

Keďže žijeme v 21. storočí, nie je ničím prekvapujúcim, že na svete sa už nachádza množstvo vynálezov a strojov. Aj keď veľa ľudí rôzne stroje a vynálezy používa, alebo sa s nimi bežne stretávajú, nevedia, ako daná vec vlastne funguje a na čo slúži. Do tejto kategórie patrí nejeden stroj. Prečo sa zaujímať o technické stroje?

Stroje a rôzne mechanizmy sa stali bežnou súčasťou našich životov. Množstvo okolitých vecí funguje len vďaka týmto strojom. Ak ste na hodinách fyziky dávali pozor, tak tento stroj určite poznať budete. Ide o transformátor. Ak ste však pozor nedávali, nestrachujte! My vám povieme, čo to vlastne ten transformátor je a ako funguje.

Ako sa rozdeľujú transformátory?

Ak chcete pochopiť, ako transformátor funguje a vyzerá je najprv dobré vedieť, aké typy transformátorov vlastne poznáme. Transformátor sa rozdeľuje na niekoľko typov. Podľa jadra poznáme transformátor jadrový, plášťový a toroidný. Transformátor je tiež vyrobený z rôznych materiálov, napríklad z toroidného plechu, feritového jadra, alebo železoprachu.

Transformátor rovnako poskytuje aj rôzny výkon a aj podľa výkonu sa potom transformátory ďalej rozdeľujú. Transformátor je aj dosť často chladený buď vodou, olejom, vzduchom a podobne. Keď už viete aké typy transformátoru poznáme, je na čase pozrieť sa, ako vlastne transformátor vyzerá a ako funguje. Z odborného hľadiska je transformátor netočivý elektrický stroj, ktorý umožňuje prenos elektrickej energie z jedného elektrického obvodu do druhého pomocou elektromagnetickej indukcie.

Jednoduchšie povedané, transformátor zabezpečuje prenos elektrickej energie z jedného miesta na druhé. Transformátor sa tiež používa na zmenu veľkosti striedavého prúdu nahor, alebo nadol. To bola funkcia transformátora, teraz prichádza na rad výzor. Transformátor je tvorený dvoma, alebo viacerými cievkami, medzi ktorými je silná magnetická väzba. Cievka sa delí na primárne a sekundárne vinutie. Obidve sú natiahnuté oproti sebe na kostre transformátora. Keďže transformátor pracuje s vysokým napätím, cievky sú pokryté izolačnou vrstvou, ktorá chráni pred prípadným úrazom.

Práve preto je transformátor veľmi bezpečný stroj, ktorého sa netreba báť. Zaujímavosťou je, že sa transformátor impregnuje. Impregnuje sa hlavne jadro a cievky. Jadro sa impregnuje najmä kvôli tomu, aby sa zvýšila jeho odolnosť a zvýšila kvalita. Cievka sa zase impregnuje preto, aby sa zlepšil odvod tepla a aby sa zlepšila chemická a mechanická odolnosť. V bežnom živote má transformátor niekoľko využití. Používa sa hlavne v energetike, v zážihovom motore, ako zdroj vysokého napätia pre obrazovky, no používa sa aj v elektrárňach.

Tak čo? Už viete ako funguje transformátor?