Chráňte svoje auto proti krádeži: Ako na to?

Krádež auta je vo väčšine prípadov príbehom bez šťastného konca. Preto je niekoľko možností, ktoré dávajú majiteľom vozidiel náskok pred zlodejmi. Jedna z alternatív hovorí o zabezpečení vozidla špeciálnymi bezpečnostnými systémami alebo mechanickými zábranami, druhá vsádza na spoľahlivosť zabezpečovacích systémov od výrobcov automobilov.

Motorové vozidlá sa stali neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Sprevádzajú nás do práce, za oddychom, uľahčujú nám dennodenné povinnosti a približujú vzdialené ciele. Tak, ako sú užitočné pre svojich majiteľov, zároveň sú atraktívne pre zlodejov áut. Preto by si majitelia vozidiel mali dobre premyslieť, ako eliminovať riziko krádeže. Budú tak o krok vpred pred zlodejmi.

Čo najviac zaujíma zlodejov a vykrádačov áut?

Podľa oficiálnych údajov polície SR na Slovensku je 2,8 milióna registrovaných motorových vozidiel. Vlani bolo odcudzených 1 932 áut, čo predstavuje o 365 kusov menej ako v roku 2014. Hoci krádeže áut na Slovensku majú oproti vlaňajšku klesajúcu tendenciu, ešte stále zostáva hrozivých 24 % prípadov neobjasnených. Táto štatistika je alarmujúca a upozorňuje nás na fakt, že denne sa u nás odcudzí 7 áut.

Modely, ktoré sa u nás najčastejšie ocitajú v rukách zlodejov paradoxne patria medzi najpredávanejšie, a teda Škoda a VW. V rámci modelov Škoda sú najviac kradnuté Octavia, Fabia a Rapid, najpopulárnejšie medzi zlodejmi zo stajne VW sú Golf a Passat. Dôvodov pre krádež je niekoľko. Či už hovoríme o organizovaných skupinách, ktoré kradnú autá za účelom ďalšieho predaja, alebo „na sklad“ či pre poistné podvody.  

Nákladné autá

Štatistiky dokonca poukazujú na fakt, že zlodejov čoraz častejšie zaujímajú nákladné vozidlá. Ide totiž o možný náklad, ktorý auto skrýva, a ten spolu s autom je pre zlodejov zlatou baňou. V rebríčku najkradnutejších v tejto kategórií vedú Fiat Ducato, Peugeot Boxer a Partner, Renault Master a Citroen Jumper a Berlingo. A viete, aká farba zlodejov áut najviac priťahuje? Je to čierna farba. A farbou najmenej atraktívnou je pre nich fialová.

V zahraničí platí zásada, že ak je auto s cudzou poznávacou značkou zaparkované v tmavej uličke či v neprehľadných mestských častiach, stáva sa pre zlodejov ľahkou korisťou. Preto je treba myslieť na jeho zabezpečenie ešte pred jazdou do cudziny a zároveň dodržiavať zásady pre zvýšenie bezpečnosti vášho auta.

4 zásady, ako sa vyhnúť krádeži auta

Pri zabezpečení vášho vozidla platí niekoľko zásad, ktoré sú jednoduchou odpoveďou na bezpečnostné opatrenia.

  1. Prvá zásada vraví, aby ste auto skontrolovali, či je uzamknuté a má pozatvárané všetky okná.
  2. Druhá zásada upozorňuje na to, aby ste za žiadnych okolností v kabíne auta nenechávali voľne pohodené dokumenty, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou môžu prilákať zlodejov.
  3. Tretia zásada dopĺňa, aby ste v aute nenechávali doklady. Ani na skrytom mieste! Ich odcudzením si narobíte zbytočné problémy s políciou i poisťovňou.
  4. Posledná štvrtá zásada sa opiera o zabezpečovací systém vášho auta. V tomto prípade platia dve alternatívy: zabezpečovací systém od výrobcov automobilov alebo špeciálne bezpečnostné systémy.

Bezpečnostný systém?

Ukazuje sa, že vo väčšine prípadoch bežné zabezpečovacie systémy od výrobcov, žiaľ, nestačia. Triky zlodejov napredujú. Ani keyless-go systém nie je ten najbezpečnejší. A preto výrobcovia elektronických zabezpečení vynakladajú nemalé úsilie vylepšiť bezpečnostné systémy, ktoré sa dodatočne na žiadosť majiteľa inštalujú do vozidla. Označenie o takomto bezpečnostnom zariadení na vozidle môže zlodejov nielen spomaliť, ale aj odlákať. Jeho montáž nie je najlacnejšou záležitosťou, no je istotne menej nákladná ako ukradnuté auto.

Motoristi môžu zvoliť vo svojich vozidlách aj druhú alternatívu, a tou je mechanická zábrana, a teda uzamknutie stĺpika riadenia. Keďže zlodeji nemajú veľa času pri krádeži, obe alternatívy ich od samotnej krádeže môžu odradiť. A vám sa tak podarí eliminovať riziko krádeže vášho auta alebo jeho vykradnutia.

Aká je situácia v zahraničí?

Či už za pracovnými povinnosťami do cudziny alebo v dovolenkovom období, často volíme cestu autom. A preto jeho krádež v zahraničí poriadne zmení plány. No prv, ako nahlásite krádež, overte si, či ho neodtiahli. Ak nie, zrejme bolo ukradnuté. V takom prípade je najjednoduchšie kontaktovať svoju poisťovňu. Nezabudnite, že v rámci havarijného poistenia je zvyčajne zahrnutá asistenčná služba. Dokonca aj pri povinnom zmluvnom poistení máte na ňu nárok. Každý majiteľ motorového vozidla si môže zvoliť v rámci havarijného poistenia aj poistenie krádeže vozidla spolu s rizikom živelných udalostí. To síce nezaručí, že vášmu autu nič nehrozí, ale pomôže v prípade, že bezpečnostné opatrenia zlyhali.

V Európe sa ukradnú stovky vozidiel denne. Podľa Eurostat Statistics z najviac nami navštevovaných blízkych letných destinácii vedie v počte odcudzených áut Taliansko. Trojicu „najatraktívnejších“ dopĺňajú Grécko a Poľsko. Slovákmi hádam najviac navštevované Chorvátsko sa spomedzi ďalších krajín, ako sú Česko, Maďarsko a Bulharsko, objavilo na poslednom, pre zlodejov „najmenej atraktívnom“ mieste.