Zariaďujete? Podľa čoho vyberať dvere do interiéru?

K prestavbe bytu či domu patrí aj zmena interiéru. A čo by to bolo za zmenu bez kompletnej výmeny či renovácie interiérových dverí? Čo najviac zaváži pri ich výbere? Podľa čoho sa rozhodujete Vy?

Cena verzus povrchová úprava

Stále platí, že pri výbere interiérových dverí sa väčšinou rozhodujeme najmä na základe ich povrchovej úpravy. Aké dvere teda rozlišujeme?

Interiérové dvere delíme z hľadiska viacerých kritérií. Za základné sa považuje rozdelenie dverí na štyri kategórie – otváravé, posuvné, kyvné a technické (protipožiarne, protihlukové, klimatické dvere do priestorov s teplotnými rozdielmi, dvere do vlhkého prostredia aj oceľové dvere).

Čoraz väčšiu popularitu získavajú protipožiarne dvere, ktoré bránia šíreniu tepla, prípadne obmedzujú jeho šírenie.

Trendy sú aj interiérové dvere moderného vyhotovenia, ktoré nahradili dvere v rustikálnom vzhľade. Z farieb v súčasnosti dominuje predovšetkým biela. Žiadané sú dvere vyššie oproti štandardu, najčastejšie vysoké od 210 až 230 centimetrov.

Kde sa dá ušetriť?

Ak práve riešite, aké interiérové dvere sú pre Vás vhodné, možno zaváži aj ich cena. Pri výbere dverí totiž môžete ušetriť najmä na ich povrchovej úprave. Kto chce lacnejší variant, nech volí namiesto dyhy laminát či dvere fóliované. Ďalším spôsobom, ako pri kúpe ineriérových dverí ušetriť, je ich výplň a vlastná konštrukcia. Namiesto plnej alebo odľahčenej drevotrieskovej dosky môžete zvoliť cenovo prístupnejšiu papierovú voštinu.

Ďalej sa dá ušetriť aj výberom menej náročných systémov otvárania a tiež doplnkov, namiesto posuvných dverí vyberajte interiérové dvere s klasickým otváraním a antikorové kľučky nahraďte hliníkovými.

Kde rozhodne nešetriť?

Niekde sa šetriť vyplatí, inde vôbec. V prvom rade si je potrebné dobre zvážiť, či Vám jednorazová úspora stojí za to, že Vaše nové interiérové dvere budú menej odolné proti mechanickému poškodeniu, s nedostatočnými tepelnými aj zvukovoizolačnými vlastnosťami dverí, prípadne nastanú iné problémy súvisiace s ich príliš nízkou kúpnou cenou.

Ako pri všetkom, aj tu je treba zhodnotiť problém zo všetkých uhlov pohľadu a tam, kde sa jednému ušetriť oplatí, si iný radšej, kvôli vyššej kvalite dverí, priplatí.

Ako ste na tom Vy? Ktoré dvere sú vhodné do Vášho interiéru?

Autorské právo: andreykuzmin / 123RF Reklamní fotografie