Nákup ojazdených pneumatík – je naozaj taký výhodný?

Mnoho ľudí nakupuje ojazdené pneumatiky. Internetové bazáry sú plné inzercií, z ktorých si viete vybrať pneumatiky presne na vaše vozidlo. Oplatí sa to však? Je nákup lacnejších, no používaných pneumatík naozaj taký výhodný?

Pozreli sme sa na to, čo sa človeku viac oplatí. Pre niekoho je podstatná aktuálna cena pneumatík, a tak siaha po tých používaných. Naozaj ale ušetrí? Nie je lepšie kúpiť si drahšie, no zato úplne nové? Prečítajte si o výhodách a nevýhodách používaných pneumatík.

Výhody použitých pneumatík

Asi vás neprekvapíme tvrdením, že najväčšou výhodou ojazdených pneumatík je ich cena. Vedeli ste, že rozdiel medzi ojazdenými a novými pneumatikami môže byť až 80%? Potom sa niet čomu čudovať. Takýto rozdiel si málokto nechá ujsť.

Nie sme si ale istí, či to nie je jediná výhoda používaných pneumatík. Ojazdené pneumatiky so sebou totiž nesú niekoľko rizík, a pritom je jedno, či ide o letné alebo zimné pneumatiky.

Nevýhody použitých pneumatík

Najväčšou nevýhodou ojazdených pneumatík je to, že nikdy neviete, koľko vám ešte vydržia. Iba skúsený automechanik by si pri výbere takýchto pneumatík vedel poradiť, a aj to si nemusí vždy všetko všimnúť.

 

Bežný človek si pri ich výbere nie je schopný skontrolovať, či sú pneumatiky v poriadku. Možno v ten moment ich kúpou ušetrí, no nemusí sa mu to koniec koncov vyplatiť. Prečo?

Navonok neviditeľné poškodenie pneumatiky

Stať sa môže hocičo. Pneumatiky môžu byť už príliš ojazdené, no voľným okom to nemusíte spoznať. Budú sa vám zdať vo výbornom stave, cena bude veľmi nízka, takže nebudete vidieť žiadny problém v tom, celkom slušne ušetriť. Môže sa vám to ale pekne vypomstiť.

Nesprávne skladovanie

Ďalším otáznikom pri kúpe ojazdených pneumatík je ich skladovanie. Neviete si overiť, či boli správne skladované. Nesprávna manipulácia vám takisto môže spôsobiť nepekné problémy. O správnom skladovaní pneumatík a diskov si môžete prečítať napríklad v tomto článku.

Riziká spojené s používaním ojazdených pneumatík

Pri používaní ojazdených pneumatík sa automaticky zvyšuje riziko vzniku poškodenia. Neviete si totiž overiť, akým spôsobom boli využívané, či boli správne skladované, prípadne, či s nimi nemal ich predchádzajúci majiteľ nejaké problémy.

Nesprávne používanie alebo skladovanie pneumatík môže mať nepríjemné následky. V najhoršom prípade vám takáto pneumatika môže prasknúť a spôsobiť tak haváriu. Aj preto vám odborníci budú radiť, aby ste sa ojazdeným pneumatikám vyhli a radšej investovali do nových.

Pri zimných pneumatikách zasa netreba zabúdať na to, že nové majú určité vlastnosti, ktoré sa používaním strácajú. Hĺbka dezénu hrá v tomto prípade hlavnú úlohu. Nové pneumatiky disponujú hĺbkou okolo 8-10 mm, no tie používané ho môžu mať oveľa nižší. Strácajú tak na kvalite, čo sa môže taktiež odzrkadliť na bezpečnosti vašej jazdy.

Na čo si pri kúpe použitých pneumatík dávať pozor

Sú prípady, kedy si prosto kúpu nových pneumatík nemôžete dovoliť. Vtedy je vhodné zamerať sa na to, aby ste predišli vyššie uvedeným rizikám. Ako sme už uviedli, najmä pri zimných pneumatikách je dôležitá hĺbka dezénu. Na čo si dať okrem toho pozor?

Preverte si predajcu

Jedným z dôležitých údajov, ktoré je vhodné zistiť, je ich pôvod. U používaných pneumatikách to môže byť ťažké, no za pokus to stojí. Ak máte tú možnosť, zamerajte sa na to, na akom vozidle boli pneumatiky používané a v akých podmienkach.

Ak sa dá, je dobré mať so sebou aj technika, ktorý sa v pneumatikách vyzná. Vedel by vám zistiť, či nemajú skryté vady, na ktoré by ste sami neprišli. Aby sme to zhrnuli, skúste zistiť tieto fakty:

  • či vozidlo s pneumatikami v minulosti havarovalo
  • ako boli pneumatiky skladované
  • v akých podmienkach sa používali
  • akú majú hĺbku dezénu
  • prečo ich pôvodný majiteľ predáva

Aký typ pneumatík preferujete? Kupujete si ojazdené pneumatiky, alebo dávate prednosť novým? Nech už jazdíte s akýmikoľvek, prajeme vám vždy bezpečný návrat domov.