Ťukli ste cudzie auto? Nerobte si problémy a takto postupujte

Ťukli ste cudzie auto? Nerobte si problémy a takto postupujte

Stačí malá chvíľka nepozornosti alebo vám nevyjde uhol pri parkovaní a zrazu pocítite malé ťuknutie. Po vystúpení z vozidla zistíte, že škody nie sú veľké na vašom a ani na cudzom automobile. Čo v tomto prípade urobíte? Nech vás ani nenapadne z miesta nehody ujsť. Postup pri ťukancoch a škrabancoch je nasledovný.

Vziať nohy na ramená nie je vskutku rozumné

Ak vás po poškriabaní karosérie cudzieho auta napadne vziať nohy na ramená, ide o najhorší spôsob riešenia tejto situácie. Prečo? V prípade škôd na vozidlách do výšky 3990 € ide síce iba o škodovú udalosť a nie dopravnú nehodu, ale aj škodovú udalosť treba nahlásiť. V prípade, že z miesta udalosti utečiete, ide už o trestný čin a ten vás bude stáť viac ako letné pneumatiky. Preto je nutné kontaktovať majiteľa vozidla. Napríklad sa ho pokúsiť nájsť v obchodnom dome, ak sa udalosť stala na parkovisku pred obchodom. K malej nehode nie je potrebné volať políciu, avšak pri automobile asi nezostanete stáť pokiaľ sa majiteľ nezjaví. Preto na políciu zavolajte, vysvetlite im situáciu a polícia majiteľa auta dohľadá.

O peniaze sa nemusíte báť, všetko zaplatí poisťovňa

Veľa motoristov zdrhne z miesta nehody len z dôvodu strachu platenia. V prípade škrabancov platí to isté ako pri väčšej nehode. Všetky škody, ktoré ste spôsobili tretej strane preplatí povinné zmluvné poistenie a vám zostanú peniaze na strešný box či iné príslušenstvo k automobilu. PZP má uzatvorené každý majiteľ vozidla, takže obavy naozaj nie sú na mieste.

Pozor na podrobné spísanie škodovej udalosti

Po nájdení majiteľa druhého vozidla musíte spísať záznam o škodovej udalosti tzv. Správu o nehode. Každý motorista by ju mal so sebou voziť v aute. Správu zväčša dostanete od poisťovne pri uzatváraní PZP. Potrebovať budete dve kópie – pre seba a druhého účastníka nehody. Ak správu nemáte, dá sa stiahnuť na internete. Správu spisujte naozaj dôkladne a odporúčame vám urobiť tiež fotografie poškodenia a miesta nehody.

Po spísaní dokumentov škodu nahláste poisťovni

Ten, kto škodovú udalosť spôsobil, musí danú vec nahlásiť do svojej poisťovne do 15 dní od nehody. V prípade spôsobenia škodovej udalosti v zahraničí je lehota na ohlásenie 30 dní. Lehoty dodržte, aby sa nestalo, že škodu budete platiť z vlastného vrecka. To by vám iste nezostali peniaze na nové pneumatiky Kormoran. Nie ste si istí či ste postupovali správne alebo neviete, ako záznam spísať? Zavolajte radšej na hotlinku poisťovne, ktorá funguje non stop a postupujte podľa odporúčaní pracovníkov poisťovne.