Jedny pneumatiky na celú životnosť vozidla? Goodyear tvrdí, že to je možné

Jedny pneumatiky na celú životnosť vozidla? Goodyear tvrdí, že to je možné

Koľkokrát ste si už v živote povzdychli a so zaťatými zubami vyťahovali z peňaženky desiatky eur na nové pneumatiky? Životnosť pneumatík je za určitých okolností až 10 rokov. Samozrejme, že tento údaj závisí od toho, ako sa o pneumatiky staráte a aký je váš štýl jazdy. Viete, si predstaviť, že by ste s jednými pneumatikami dokázali najazdiť až 500 tisíc kilometrov? Iste by ste takéto pneu bežali ihneď kúpiť.

Viac ako na životnosť prihliadajte na stav pneumatík

Podľa prieskumov si až 60 % motoristov myslí, že drahé i najlacnejšie pneumatiky je nutné vymeniť po 3 až 5 rokoch. Odborníci sa však zhodli na tom, že na pneumatikách sa dá jazdiť dokonca 10 rokov. Ak sa chystáte pneumatiky vymeniť za nové, prihliadajte viac na ich stav ako na vek. Skontrolujte dezén, jeho hĺbku, praskliny a iné poškodenia. V prípade, že nezistíte nedostatky na behúne, pokojne jazdite na pneumatikách ešte niekoľko rokov. Na dĺžku životnosti pneumatík vplývate i vy sami. Iste im neprospeje prudké brzdenie a ani rýchly rozjazd či nesprávny tlak v pneumatikách.

Jedno vozidlo a jedny pneumatiky na celý život

Ideálne by bolo, keby existovalo vozidlo a pneumatiky, ktoré by vám vydržali celý život. Takéto vozidlo je ešte len víziou, ale na pneumatikách sa už usilovne pracuje. Konkrétne na nich pracuje spoločnosť Goodyear. Jej vývojári tvrdia, že dokážu vyrobiť pneumatiky, na ktorých by ste dokázali prejsť až 500 tisíc kilometrov. Vydržali by vlastne celú životnosť vozidla.

Ekologické a navyše extrémne odolné pneumatiky

Goodyear sa snaží extrémne odolné pneumatiky vyrobiť spolu s automobilkou Citroën. Koncept pneumatík dostal názov Eagle Go. Okrem toho, že pôjde o pneumatiky ekonomicky výhodné, budú navyše aj ekologické. Mali by sa vyrábať z recyklovateľných materiálov. Ak ste zástancom vozidiel SUV alebo offroad so spaľovacím motorom, musíme vás sklamať. Eagle Go sa budú zo začiatku vyrábať čisto pre elektrické mestské automobily, a to konkrétne Citroën Oli. Je známe, že elektromobily majú vyššiu hmotnosť, a preto je snaha gigantu Goodyear o výrobu pneumatík s dojazdom 500 tisíc kilometrov naozaj odvážna.

V čom je háčik? V hrúbke behúňa

Pneumatiky Eagle Go budú vyrobené z prírodného kaučuku a vrstva behúňa by mala byť až 11 mm vysoká. Dokonca sa zdá, že by išlo o celoročné pneumatiky, takže by vám v prasiatku cinkli ďalšie ušetrené eurá. Samozrejme, že v horách potrebujú snehové reťaze všetky vozidlá, preto sa pripravte na výdavky za reťaze na SUV 4×4 i iný typ automobilu. Okrem odolnosti by sa pneumatiky Eagle Go mali pýšiť zaujímavým systémom kontroly stavu pneumatík. Senzory vo vnútri pneumatík budú kontrolovať stav plášťa a dezénu, tlak i teplotu. Vďaka kontrole budú Eagle Go zaujímavé nielen z hľadiska dojazdu, ale tiež bezpečnosti.