Životnosť pneumatík sa dá predĺžiť aj o polovicu

Životnosť pneumatík sa dá predĺžiť aj o polovicu

Investícia do kvalitných pneumatík v závislosti od značky môže znamenať poriadny zásah do vašej peňaženky. Na druhej strane si môžete byť istí, že takéto pneumatiky sú bezpečné a dlhšie vám vydržia. Alebo možno ani nie. Bezpečnosť prémiových pneumatík je samozrejmá, ale životnosť vo veľkej miere závisí od toho, ako sa o pneumatiky staráte a ako na nich jazdíte. Ako predĺžite životnosť pneumatík takmer o polovicu?

Ošetrenie pneumatík počas umývania vozidla

Okrem umývania kapoty vozidla si občas spomeňte aj na umytie pneumatík. Sústreďte sa hlavne na drobné kamienky, ktoré šetrne z drážok dezénu vyberte. Po umytí je vhodné letné i zimné pneumatiky ošetriť špeciálnymi prípravkami. Ich funkcia je estetická i ochranná. Vytvoria na povrchu pneumatiky film, ktorý chráni dezén pred UV žiarením. Tento film taktiež bráni usádzaniu nečistôt, a to hlavne mastných olejov z vozovky na povrch pneumatiky.

Pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách

Tlak v pneumatikách je zásadným faktorom, ktorý vplýva na ich životnosť. Pneumatikám škodí nízky i príliš vysoký tlak. Hodnoty tlaku kontrolujte buď pomocou manometru, alebo si do vozidla dajte nainštalovať snímač tlaku pneumatík. Jazdenie na málo nahustených pneumatikách ničí bočné strany behúňa a vozidlo sa horšie ovláda i brzdí, a to aj v prípade, že ide o kvalitné pneumatiky. Prehustené pneumatiky sa rýchlo ojazdia v strednej časti a znižuje sa priľnavosť pneumatík na vozovku.

Skladovanie a výmena pneumatík

Vymieňať na sezónu pneumatiky je samozrejmosť. Okrem výmeny si vždy dajte skontrolovať a nastaviť geometriu vozidla. Pneumatiky strácajú mnohé vlastnosti počas ich uskladnenia. Najvhodnejšie je mimo sezóny pneumatiky uložiť na tmavšie miesto, v ktorom sa dá udržať stabilná teplota okolo 15 stupňov. Pneumatiky na ráfikoch zaveste alebo uložte na seba. Raz za mesiac zmeňte ich polohu. Pneumatiky bez ráfikov uložte na podlahu vertikálne a opäť ich raz za mesiac otočte.

Pozor tiež na jazdenie a parkovanie

Samozrejme, že aj váš štýl jazdy dokáže na životnosť pneumatík pôsobiť. Vyhnite sa prudkému brzdeniu, rýchlemu rozjazdu a nespevneným cestám, ktoré sú plné štrku či drobných kamienkov. Ak častejšie parkujete na obrubníku, aj pneumatiky Matador sa na mechanicky namáhaných miestach zdeformujú a hrozí im defekt.