Naučte sa čítať štítky na pneumatikách

Naučte sa čítať štítky na pneumatikách

Zaujímate sa pred kúpou pneumatík o údaje, ktorú sú uvedené na ich štítku? Ak nie, tak robíte chybu. Niekedy pneumatiky v rovnakej cenovej hladine môžu mať diametrálne odlišné vlastnosti. Tieto vlastnosti musia byť uvedené na štítku. Naučte sa štítok čítať a dostanete sa k pneumatikám, s ktorými sa vám bude perfektne jazdiť, ušetria na spotrebe a vydržia vám dlhšie.

Minulý rok sa štítky zmenili

V priebehu minulého roka ste možno o štítok pneumatík počuli o niečo viac, pretože nariadenie EU mierne zmenilo niektoré z údajov. Môžeme však povedať, že všetko sa udialo v prospech spotrebiteľa. Označenie pneumatík sa sprehľadnilo a motoristi majú možnosť vďaka QR kódu nahliadnuť do databáze, ktorá uvádza kompletne všetky údaje o danej pneumatike. QR kód je vlastne ochranou pred tým, aby predajcovia pneumatík zavádzali alebo klamali. Na štítkoch pribudli tiež informácie, ktoré viac napovedia o priľnavosti pneumatík na mokrej a zasneženej vozovke.

Štítok na pneumatikách odhalí všetky vlastnosti pneumatík

Štítok na pneumatikách je predovšetkým informáciou o triedach jednotlivých vlastností pneumatík.

Valivý odpor má vplyv nielen na jazdné vlastnosti automobilu, ale tiež na spotrebu. Ideálne je kúpiť pneumatiky, ktoré majú valivý odpor ohodnotený triedou A až B. Spotrebu však dokážete znížiť aj iným spôsobom, napríklad kontrolou tlaku pneumatík resp. si dajte do vozidla namontovať snímač tlaku pneumatík.

Priľnavosť pneumatiky na mokrej vozovke. Počas silného dažďa nedokážu niektoré pneumatiky dobre odvádzať vodu z drážok a znižuje sa ich priľnavosť. Je teda zrejmé, že údaj o priľnavosti pneumatík na mokrej vozovke je veľmi dôležitý z hľadiska bezpečnosti. Opäť voľte pneumatiky s nižšou triedou.

Hlučnosť pneumatík sa uvádza v decibeloch a je tiež označená triedou A až C. Tento na prvý pohľad nedôležitý parameter vám vie dlhšiu jazdu spríjemniť alebo naopak hlučné pneumatiky odvádzajú pozornosť.

Priľnavosť pneumatík na snehu a na ľade. Na celoročných a zimných pneumatikách nájdete tiež piktogramy, ktoré vám veľa napovedia o správaní pneumatiky na ľade a snehu. Samozrejme, že ani pneumatiky, ktoré sú označené uvedenými piktogramami nemôžu v horách na označených úsekoch jazdiť bez snehových reťazí. Jedine snehové reťaze eliminujú riziko zapadnutia či šmyku vo vysokom snehu a na ľadovej vozovke.