Ako si vybrať správnu helmu na motorku?

Bez helmy v žiadnom prípade nesadať na motorku! Práve táto veta by mala byť hlavným mottom každého motorkára, či už vášnivého, alebo príležitostného. Prilba a odolné motorkárske oblečenie totiž zvyšujú vašu bezpečnosť počas jazdy a výrazne znižujú následky prípadného pádu. Ako si však vybrať moto helmu tak, aby na hlave dokonale sedela a poskytla maximálnu ochranu?

Pre bezpečnosť je dôležitá správna veľkosť prilby

Niet žiadnych pochýb, že motorkárske prilby patria medzi najdôležitejšiu výbavu motorkára. Ich nosenie prikazuje zákon, no hlavnou motiváciou na prítomnosť jednej z nich na hlave počas každej jazdy musí byť vždy bezpečnosť. Na to, aby ju helma poskytla na naozaj vysokej úrovni, musí správne sedieť. Aj preto je veľmi dôležité vybrať si správnu veľkosť. Značenie jednotlivých veľkostí je podobné ako pri oblečení s tým rozdielom, že sa za jednotlivými písmenami skrýva obvod hlavy, na ktorý je helma vhodná. Napríklad pre veľkosť S je to 55-56 cm, M 57-58 cm, L 59-60 cm a XL 61-62cm. Samozrejme, dostupné sú aj helmy na motorku univerzálnej veľkosti, ktoré sa dajú jednoducho prispôsobiť konkrétnemu jazdcovi. Správna prilba sa na hlavu horšie nasádza, no následne ju rovnomerne obopne.

N500-moto-helma-foxracing.skAkú helmu na skúter a akú na enduro motorku?

Každý typ motorky sa vyznačuje inými vlastnosťami, a preto helmu musíte vyberať aj s ohľadom na váš stroj. Ak jazdíte len na motorke s malým výkonom, postačí vám prilba na skúter označovaná ako Jet. Tá chráni len mozgovú časť lebky. V prípade, že jazdíte často alebo je vaša motorka výkonnejšia, voľte radšej uzavretú helmu, ktorá vám poskytne väčšiu bezpečnosť. Prilby s oválnou bradou sú určené skôr na cestu, so špicatou do terénu, napríklad na enduro. Niektoré helmy majú navyše vyklápaciu bradu, čo uľahčuje napríklad dopĺňanie tekutín. Ak moto helma neobsahuje ochranné sklo, ste pod ňu povinný nosiť okuliare. Nezabúdajte, že každá musí byť certifikovaná.

Dizajn prilby prispôsobte moto oblečeniu

Na záver je potrebné podotknúť, že helmu je vhodné vyberať aj podľa dizajnu. Snažte sa ju jednak čo najviac prispôsobiť vášmu moto oblečeniu, aby ste na motorke dobre ladili, a zamerajte sa aj na prítomnosť rozličných vetracích otvorov. Tých by malo byť dostatočne veľa, aby bolo zabezpečené bezproblémové dýchanie a neustále odvetrávanie priestoru pod prilbou.