Vybrať zásnubný prsteň z bieleho zlata či platiny?

Asi druhá otázka, ktorá napadne mužovi, čo sa chystá kupovať snubný prsteň je: „Sú lepšie zásnubné prstene z bieleho zlata alebo z platiny?“ A ktorá je tá prvá? No predsa: „Bude sa jej páčiť alebo nie?“ Samozrejme, všetko záleží od vkusu vášho a vašej priateľky. No sú niektoré objektívne faktory, ktoré môžu vaše rozhodnutie pri výbere snubného prsteňa ovplyvniť. Ktoré to sú?

Nemýľte si biele zlato a platinu

Mnoho ľudí považuje platinu a biele zlato za ten istý kov. Omyl! Farebne sa podobajú, no už na prvý pohľad dokážete vidieť rozdiely. Platina je viac do šeda, zatiaľčo biele zlato je lesklejšie a má strieborné odtiene. Toto je prvý rozdiel, ktorý dokážete rozoznať voľným okom. Rozdiel, ktorý nedokážete vidieť voľným okom je zloženie. Platinový prsteň je z viac ako 90 % platinový, keby mal menej percent, nemohol by sa volať platinový. Prsteň z bieleho zlata je mix žltého zlata s bielym kovom – striebrom, niklom či paládiom.

Rozdielne ceny

Ďalší rozdiel, ktorý dokážete rozoznať voľným okom je cena – keďže platiny ročne sa vyťaží približne 160 ton, čo je desaťkrát menej ako zlata, sú platinové prstene výrazne drahšie. Navyše platina má vyššiu hustotu ako zlaté prstene, takže je aj ťažšia. Prsteň z platiny rovnakej veľkosti ako ten z bieleho zlata je ťažší a hlavne drahší, lebo cena šperkov sa určuje podľa hmotnosti. Takže keď sa rozhodnete pre prsteň z bieleho zlata, zaplatíte menej a ušetrené peniaze môžete investovať do krajšieho drahého kamienku.

Zloženie

Zatiaľčo prstene z bieleho zlata sú ľahšie, tie z platiny sú ťažšie. Nejde o nejaký zásadný rozdiel, no keď ho nosíte na prste, rozdiel cítite. Niektorým ženám vyhovujú viac ľahšie šperky, iné majú rady, keď „cítia“, že niečo nosia. Je na vás, aby ste zistili, čo vyhovuje viac vašej priateľke. Tiež je lepšie, keď je zásnubný prsteň z rovnakého materiálu, ako obrúčky či iné svadobné doplnky. Keď sa rozhodnete pre biele zlato, je dobré, aby teraz už vaša snúbenica mala na svadbe náušnice z bieleho zlata a aj obrúčky boli z rovnakého materiálu. Síce sú to len jemné rozdiely, ale pozorné oko si to všimne.