Tie najčastejšie chyby, ktoré spôsobujú dopravnú nehodu

Bohužiaľ v správach neustále počujeme, že sa opäť stala dopravná nehoda. No k nehode nedochádza väčšinou kvôli tomu, že vodič prekročí rýchlosť, príčinami sú skôr nepochopiteľné situácie.

Nesprávne nastavená sedačka

Už samotná poloha vodiča je pre správne riadenie vozidla veľmi dôležitá a podstatná. Pokiaľ však vodič nevhodne sedí, zhoršuje sa aj jeho schopnosť riadiť vozidlo. Buď zle vidí pred seba alebo sedí nepohodlne a snaží sa stále naprávať. Môže sa teda stať, že spôsobí dopravnú nehodu z dôvodu slabej reakcie na danú situáciu ako je defekt pneumatiky alebo šmyk.

Nedodržiavanie bezpečnostnej vzdialenosti

K zbytočným nehodám dochádza i v dôsledku nedodržiavania bezpečnostnej vzdialenosti, keď sa za sebou autá dostanú do vláčiku a idú tak s odstupom kratším ako je jedna sekunda. Najčastejšie k tejto situácií dochádza na diaľniciach pri jazde za pomalším autom v rýchlom pruhu. Následne dochádza k bezmyšlienkovej jazde, kedy je vodičová jazda zdĺhavá, monotónna a pri rovnakej rýchlosti. Prestane teda sledovať okolie a autá okolo seba. V tom momente dochádza k zvláštnemu videniu, kedy vodič nevidí nič iné než auto pred sebou. Veľmi ľahko sa môže stať, že ho bude chcieť niekto obehnúť alebo auto pred ním nečakane spomalí či zabrzdí a vznikne autonehoda ako vyšitá.

Nesústredenosť

Veľmi nebezpečná je strata sústredenosti. Najčastejšie k nej dochádza pri ustálenej jazde po diaľnici ako už bolo spomenuté. Môže vzniknúť pri počúvaní hlasnej hudby, sledovaní navigácie, rozprávaní sa so spolujazdcom … Stav, kedy vodič prestane vnímať jazdu sa v mnohých prípadoch môže podobať mikrospánku. A práve to sú situácie, kedy človek ladí rádio alebo navigáciu a prejde do protismeru pod kamión.

 

 

FOTO:  © ViewApart / Dollar Photo Club