Ako správne skladovať pneumatiky?

Aj napriek tomu, že leto je už v plnom prúde, mnoho vodičov stále nevie ako skladovať zimné či staré pneumatiky. Práve skladovanie je spôsob, ako zabezpečiť životnosť pneumatík aj niekoľko ďalších rokov.

Dbajte na vhodné prostredie uskladnenia

Dôležité je, na akom mieste ich skladujete. Ideálne podmienky na predĺženie ich životnosti sú v chladnej, suchej a vetranej miestnosti, čo v mnohých prípadoch splňuje práve garáž. Nezabúdajte, že ich môže poškodiť vlhkosť aj UV žiarenie. Nemajte ich teda v žiadnom prípade vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Nevystavujte ich ani priamemu kontaktu s chemickými látkami, o ktoré v garáži nie je núdza. Rozpúšťadlo, benzín alebo olej rozliaty na zemi vedie pri kontakte s pneumatikou k trvalému poškodeniu gumy. Okrem toho však dávajte pozor na to, v akom stave ich uschovávate. Pred uložením by ste ich mali dôkladne očistiť, na čo nám slúžia mnohé prípravky vo forme spreju, ktorý kúpite v ktoromkoľvek špecializovanom obchode. Nezabudnite však nečistoty odstrániť i z vnútra pneumatiky.

Životnosť pneumatík

Čo sa týka polohy uskladňovania, ideálne je udržiavať ich v zvislej polohe, pričom ich občas môžete aj pretočiť, no to nie je nutné. Pneumatiky sú samozrejme odolné, takže sa nemusíte obávať, že sa budete o ne musieť starať denno-denne. Nikdy ich však neukladajte na hranu, keďže môže negatívne ovplyvniť ich stabilitu a jazdné vlastnosti.

Priemerná životnosť pneumatík je pri správnom skladovaní okolo 6 rokov. Každá pneumatika však obsahuje kód, pomocou ktorého môžete zistiť, ako je pneumatika stará, respektíve kedy bola vyrobená. Pokiaľ si teda na nej všimnete štvormiestny kód, môžete zistiť, kedy bola vyrobená. Nezabudnite, že pri správnom a dôslednom skladovaní môže byť táto životnosť aj vyššia.

 

FOTO:  © Constantinos / Dollar Photo Club