Kedy si zarezervovať termín na výmenu zimných pneumatík?

Len nedávno sme si naplno užívali letné radovánky a dnes sa už pomaličky schyľuje k obdobiu, kedy budeme riešiť prezúvanie letných gúm za zimné. Mnoho vodičov však stále nevie, kedy túto zmenu uskutočniť, a preto v prechodnom období vzniká na cestách najviac dopravných nehôd a iných kolízií. Kedy si teda rezervovať termín v pneuservise?

Prečo je nutné používať sezónne gumy?

Zimné pneumatiky majú počas zimných mesiacov obrovský zmysel. Jazdné vlastnosti sa v zime totiž diametrálne odlišujú od tých cez leto, čo musí odzrkadľovať aj stavba samotnej pneumatiky. Letné gumy sú totiž pri nízkych teplotách príliš tuhé, zhoršuje sa ich kontakt s cestnou vozovkou, teda rapídne rastie nebezpečenstvo šmyku. Dôležitý je aj hlbší dezén zimných gúm, z dôvodu častejšieho výskytu vody na ceste, prípadne súvislej snehovej pokrývky.

Zimné pneumatiky pri teplotách pod 7°C

Všeobecné pravidlo, kedy majú prísť na rad zimné pneumatiky, je pravidlo siedmich stupňov. Znamená to, že ako náhle ranné teploty dlhodobo klesajú pod úroveň 7°C, je nutné vymeniť sezónne pneumatiky. Rozhodne preto s návštevou pneuservisu nečakajte, až kým napadne prvý sneh, ale termín si zabezpečte, ak na základe predpovede počasia vidíte vývoj ranných teplôt držiaci sa pod uvedenou úrovňou. Samozrejme, ak nejazdíte ráno a cez deň teploty presahujú 10°C, gumy meniť nemusíte, no ideálne je, ak ste v neustálom strehu a sledujete aktuálne počasie. Výmenu pneumatík však stihnite do 15.novembra. Ak by vás nečakane prekvapila snehová nádielka po tomto dátume a na ceste by sa vytvorila vrstva snehu, vaše auto by podľa zákona nebolo spôsobilé na jazdu v cestnej premávke.

Jedny pneumatiky na zimu je ideálne používať maximálne 4 roky

Už dnes si nezabudnite skontrolovať, či sú vaše zimné pneumatiky ešte schopné slúžiť vám aj nasledujúcu sezónu za zachovania najväčšej bezpečnosti. Presvedčte sa najmä o hĺbke dezénu, ktorý nesmie byť menší ako 3 mm. Ideálne je zimné gumy používať maximálne 4 sezóny a potom ich vymeniť za nové.