Zlyháva vám autobatéria? Vyvarujte sa týchto chýb

Práve v zime zažívajú vodiči časté problémy auta, pričom jedným z nich je vybitá autobatéria. Niekedy k tomuto stavu prispejú aj sami vodiči, ktorí robia základné chyby. Čoho by sme sa najmä v zime mali vyvarovať?

Čím menej kilometrov, tým horšie

Možno ste už počuli o tom, že čím kratšie jazdy absolvuje vozidlo, tým väčšiu záťaž pociťuje autobatéria. Samozrejme, nikto nebude zbytočne jazdiť okolo mesta len preto, aby sa auto zahrialo a fungovalo tak, ako má, no treba počítať s tým, že pri krátkych pravidelných trasách môže nastať problém. Rovnako je tomu aj v prípade, kedy je vozidlo odstavené pred domom a na cestu sa dostane párkrát za mesiac alebo dokonca menej. Pri málo najazdených kilometroch musí auto podávať rovnaký výkon, ako pri dlhých trasách, čo zaťažuje batériu viac, ako si vieme predstaviť. Jej energia sa vybíja aj pripojením elektrických zariadení, ktoré sú dnes neoddeliteľnou súčasťou jazdy. Aby sa nestalo, že vás auto nechá pred domom alebo obchodom, pravidelne batériu dobíjajte. Pri krátkych trasách neodporúčame zapínať napríklad vyhrievanie sedadiel, ktoré je síce v tuhých mrazoch príjemné, no batéria tak dostáva poriadne zabrať.

Častou príčinou vybitej batérie je aj zabúdanie na odpojenie elektrických zariadení. Môže sa zdať, že po vypnutí vozidla sa prestanú napríklad USB konektory napájať, no opak je pravdou. Aby ste predišli zlyhaniu pri naštartovaní, zariadenia vždy pri vystupovaní auta odpojte. Zábudlivosť sa nevypláca, pretože aj zapnuté rádio alebo svetlá vedia kondíciu batérie poriadne narušiť. Negatívne ju vie poznačiť aj zapínanie týchto zariadení pred samotným naštartovaním, čo je chybou najmä vodičov začiatočníkov.

Pri varovných signáloch sa oplatí spozornieť

To, že niečo s autom nie je v poriadku, sa dá zistiť aj pomocou prvých signálov. Nie je síce vylúčené, že k zlyhaniu samotnej batérie môže dôjsť rýchlo a nečakane, väčšinou nám auto povie, že má nejaký problém. Typickým signálom blízkeho zlyhania autobatérie je napríklad problém so štartovaním alebo zhasínanie svetlometov. Neignorovaním sa dá predísť problémom, akým je totálne zlyhanie batérie a uviaznutie na vzdialenom mieste. Dôležitou súčasťou vozidla nie je len samotná batéria, ale aj zimné pneumatiky. Aj pri nich by sme mali v tomto období spozornieť viac ako inokedy, pretože ich stav priamo určuje našu bezpečnosť. Pred prezutím, by ich mal každý vodič skontrolovať a ak uzná, že nie sú na ďalšiu sezónu vyhovujúce, určite sa ich oplatí vymeniť. Pri výbere pomáhajú nielen recenzie, ale aj test zimné pneumatiky, kde sa spotrebitelia dozvedia o najlepších výrobkoch v oblasti bezpečnosti a kvality. Ak sa rozhodnete pre najlacnejšie pneumatiky na trhu, neznamená to, že nebudú vyhovujúce. Preto nie je dobré pozerať len na cenu, ale aj názory odborníkov.