Viete sa na bicykel vhodne obliecť?

Aj vy na cyklistických dráhach často stretávate športovcov, ktoré ešte stále zabúdajú na dôležitosť funkčného oblečenia? Sadnú si na bicykel s poriadnejšími teplákmi a voľnejším tričkom, aby im počas jazdy nebolo teplo. Ups, je to aj váš prípad?

Spoľahnite sa na funkčné materiály

Obyčajné bavlnené oblečenie si radšej nechajte na upratovanie alebo leňošenie pri sledovaní televízie. Iba by ste sa preň zbytočne pripravili o zdravie. Prechladnutia v dôsledku nesprávneho odvodu tepla z tela nie sú pri športe zriedkavosťou a mnohokrát nejde len o klasickú nádchu, ale i o problémy s obličkami. Na cyklistiku sa treba vyzbrojiť odevmi z kvalitných funkčných materiálov a zahaliť sa nimi môžete rovno od hlavy až po päty vo forme pohodlnej športovej obuvi, priedušných ponožiek, dlhých či krátkych nohavíc, kombinéz, tričiek, búnd alebo čiapok. Materiály, z ktorých sa vyrába cyklooblečenie, zabezpečujú dobrý odvod potu a potrebnú tepelnú izoláciu. Väčšinou sú elastické a presne sadnú na vaše telo, aby ste sa pri pohybovaní cítili maximálne komfortne. Niektoré odevy sú nepremokavé, no napriek tomu vás prekvapia skvelou priedušnosťou, a tak môže vaša pokožka voľne dýchať a nedusí sa pod vrstvou oblečenia. V zimných obdobiach je idálne nosiť pri bicyklovaní zateplené športové oblečenie, schopnné odolávať vetru i zrážkam. Funkčné materiály sú jemné, veľmi savé a tiež rýchloschnúce a ich neodškriepiteľnou výhodou je, že zabraňujú šíreniu baktérií a nepríjemných pachov.

Doplnky na cyklistiku

Okrem vhodného športového oblečenia netreba podceniť dôležitosť chráničov, ktoré sa vždy postarajú o váš bezpečný návrat domov. Pozornosť venujte najmä svojej hlave a chrbtici, úrazy ktorých bývajú často aj smrteľne nebezpečné. Na bicykli nesmú chýbať reflexné prvky a vhodné osvetlenie, ale tiež stojan na fľašu s vodou.