Určujúce vlastnosti rodinného autostanu. Nakupujte s rozumom

Určujúce vlastnosti rodinného autostanu. Nakupujte s rozumom

Stan na auto je lákadlom pre ľudí, ktorí radi kempujú a pribudli im do rodiny deti. Spať s deťmi v klasickom stane nie je vhodné z hygienického i praktického hľadiska. Stan na auto umožňuje si užiť stanovanie, ale iným, pohodlnejším spôsobom. Ako vybrať rodinný autostan?

Počet miest na spanie

Ako rodina musíte uvažovať jedine o stanoch, ktoré majú tri a viac miest na spanie. Najväčšie autostany sú určené pre štyri osoby. Tento typ autostanu má tzv. mäkkú konštrukciu. Rozťahuje sa do strany, čím vzniká priestor pre viac osôb. Povytiahnutú bočnú stranu stanu podporuje dno a schodíky vedúce do vnútra stanu. Stan na auto s mäkkou konštrukciou sa rozťahuje trochu komplikovanejšie ako s pevnou konštrukciou. Pevné stany sú však určené len pre jednu až dve osoby, keďže celá spodná časť stanu je umiestnená na streche vozidla.

Nosnosť strechy vozidla

Keď sa rozhodnete pre typ stanu, overte si nosnosť strechy a vozidla. Nosnosť sa rozlišuje na dynamickú a statickú. Dynamická nosnosť je nižšia a ide údaj o váhe, ktorú vozidlo dokáže uviesť počas prevádzky. Statická nosnosť je vyššia a udáva maximálnu hmotnosť nákladu po zaparkovaní vozidla.

Čo sa inštalácie stanu týka, nejde o zložitú činnosť. Stan na auto je možné pripevniť na všetky strechy, ktoré disponujú hagusmi. Jediný problém vám bude robiť vyloženie stanu na strechu, zožeňte si pomocníka. Uvedomte si tiež fakt, že na streche vám nezostane miesto na strešný box alebo na nosič športového náradia a bicyklov. Batožinu musíte uložiť do kufra vozidla a k bicyklom dokúpiť nosiče bicyklov na ťažné.

Materiál autostanu

Lacnejšie stany na auto sa vyrábajú z povrchovo upravenej textílie. Nemusíte sa obávať, že by premokli, ale majú kratšiu životnosť. Zložitejšie je ich rozkladania. Drahšie autostany sa vyrábajú z laminátu alebo sú vyrobené z kombinovaných materiálov. Na autostane odporúčame nešetriť a kúpiť kvalitnejší. Vydrží vám veľa sezón, čím sa vyššia investícia vráti.

Čo je dobré si overiť

Dno autostanov tvorí matrac. Overte si jeho tuhosť. Niektoré stany na auto majú vo výbave aj lôžkoviny. Pre väčší pôžitok zo stanovania môžete k stanu dokúpiť prístrešok alebo bočnú prístavbu k autu. Získate priestor na stolovanie poprípade na prespanie ďalšej osoby.