Ako si poradiť so škrabancami na karosérii alebo skle auta

Ako si poradiť so škrabancami na karosérii alebo skle auta

Škrabance na karosérii alebo na oknách auta vznikajú  najčastejšie nedopatrením. Niekedy stojí za ich vznikom vyčíňanie vandalov. Nech už je príčina vzniku poškriabania akákoľvek, mali by ste aj drobné škrabance odstrániť. Na karosérii by mohli časom skorodovať a na skle prekážajú vo výhľade. Ako sa dajú škrabance odstrániť?

Škrabance na karosérii automobilu

Drobné ryhy a škrabance dokážete opraviť v garáži svojpomocne. Niektoré naozaj jemné škrabance stačí zatrieť tak, aby splynuli s okolitým lakom. Buďte však trpezliví a pri oprave postupujte veľmi pomaly a opatrne. Princíp tejto opravy tkvie v tom, že škrabanec prebrúsite veľmi jemným brúsnym papierom a doleštíte bežným voskom na auto. Ide vlastne o protektorovanie škrabancov ako keď sa protektorujú zimné alebo letné pneumatiky.

Druhou možnosťou je použitie prípravkov. Prípravky na škrabance sa predávajú vo forme pera. S perom sa manipuluje veľmi dobre, keďže dokážete zatrieť iba postihnutú časť karosérie. Okrem pera je možné kúpiť zatieracie pasty a farebné vosky. Veľmi dobre účinkuje mazací sprej, ktorý krúživými pohybmi votrite do škrabanca a jeho okolia.

Bohužiaľ s hlbokými škrabancami si sami neporadíte. Takéto poškodenie patrí do rúk profesionálov. Oprava prebieha pomocou brúsenia, tmelenia a zalakovania poškodeného miesta. Pripravte sa na to, že podobné opravy sú časovo i finančne náročné podobne ako zničenie pneumatík, ak nemeriate tlak v pneumatikách.

A čo robiť, ak je karoséria preliačená? Ak máte šťastie, tak nie je preliačina ohraničená ostrými hranami. V takomto prípade sa dá preliačina opraviť šetrnou, rýchlou a lacnou opravou nazývanou PDR metóda. PDR opravy vykonávajú špeciálne servisy. Popukané preliačiny sa opäť dajú opraviť len s pomocou klampiara a gitovania.

Škrabance na skle auta

Drobné a jemné škrabance na skle auta je možné zaleštiť pomocou špeciálnej pasty. Odporúčame opravu škrabancov neodkladať, keďže na skle lámu slnečné lúče a znižujú viditeľnosť. Nebojte sa ani opravy väčších poškodení. Tie síce patria do rúk odborníkov, ale po ich oprave nezostane na skle žiadna viditeľná stopa.

Firmy, ktoré sa zaoberajú opravou skiel disponujú technikou, ktorá dokáže sklo jemne prebrúsiť a následne vyleštiť. Uvedeným spôsobom je možné opraviť rôzne druhy skiel. Povrch skla je po oprave tak jemný a čistý, že nie je možné zistiť pôvodné miesto poškodenia. Opravou sklo nestráca žiadne vlastnosti a neprekáža pri riadení vozidla. Oprava je lacnejšia ako lacné pneumatiky.

 

 

 

Meta description: