Čo je geometria kolies a prečo je tak dôležitá?

Čo je geometria kolies a prečo je tak dôležitá?

Geometria kolies je vec, o ktorej sa v súčasnej dobe až tak často nehovorí. To je však veľká chyba, keďže ide o pomerne dôležitú činnosť. Vo všeobecnosti platí, že geometria kolies predstavuje kolesá, ktoré sú vychýlené vzhľadom k náprave. Čo všetko ovplyvňuje a aký má význam?

O geometrii kolies platí skutočnosť, že dokáže ovplyvniť množstvo funkcií auta. Napríklad platí, že geometria kolies ovplyvňuje stabilitu auta, spotrebu či hluk na palube a mnoho ďalších zaujímavých vecí. Kvalitná geometria kolies by sa mala vykonávať pravidelne, aby sa predišlo akýmkoľvek problémom, ktoré by mohli v spojení s autom vzniknúť pri zanedbaní.

Geometria sa vykonáva v servise

Ak by vás zaujímalo, či si môžete geometriu kolies vykonať aj u vás doma na záhrade, tak to rozhodne nie je dobrý nápad. Ideálne je, ak pôjdete do špecializovaného servisu, kde sa zaoberajú geometriou kolies. Táto činnosť by totiž mala byť spravená veľmi kvalitne a precízne. Postup je veľmi jednoduchý. Špecialista v servise pomocou senzorov odmeria odchýlky a následne ich vyladí tak, aby zodpovedali hodnotám, ktoré sú odporúčané výrobcom. Ide jednoducho o vyladenie všetkých odchýlok, aby auto fungovalo správne a tak, ako má.

Kedy je správny čas na geometriu?

Pravdepodobne sa pýtate aj dôležitú otázku, ako často a kedy chodiť na geometriu kolies vášho vozidla. V tomto prípade však nie sú stanovené žiadne časové termíny. Odporúča sa ísť na geometriu kolies práve v čase, keď pociťujete, že vaše auto je rozladené a nefunguje tak, ako má. Ak počas jazdy počujete viac hluk pneumatík, prípadne sa vám volant vracia do pôvodnej polohy len veľmi ťažko viete, že niečo nie je v poriadku a je potrebné to ísť skontrolovať. Geometriu kolies tak určite nepodceňujte a venujte jej viac pozornosti.