Sú štvorkolky nebezpečné? Všetko závisí od šoféra

Sú štvorkolky nebezpečné? Všetko závisí od šoféra

Kto pozná štvrokolky len ako hučiace stroje, ktoré ničia prírodu, ten si myslí, že ide o nebezpečné vozidlá. Či sú štvorkolky nebezpečné závisí od šoféra, jeho schopností a od jeho ohľaduplnosti. Pri dodržiavaní pravidiel a zákonov sú štvorkolky rovnako bezpečné ako iné typy vozidiel.

Najviac rizikové je prevrátenie štvorkolky

Nehody spôsobené štvrokolkami nie sú až tak bežné. V prípade nehody býva zranený predovšetkým jazdec. K zraneniu iných dochádza len zriedkavo. Musíme však potvrdiť, že nehody na štvorkolkách majú ťažké následky. Jazdec z pravidla spadne pod stroj. Niekoľko sto kilogramov neznamená len zlomeniny. K prevráteniu štvorkolky dochádza v týchto situáciách:

  • Neznalosť ovládania štvorkolky, precenenie schopností
  • Ostré vyberanie zákrut bez vyváženia telom
  • Vysoké skoky bez praxe v jazdení
  • Skoky na nespevnených miestach
  • Šmyk na bahne a štrku

Väčšina nehôd znamená pre jazdca doživotné následky alebo smrť. Veľa závisí i od toho, čo má jazdec oblečené a či nosí ochranné prostriedky. Prilba je rovnako dôležitá pri riadení štvorkolky, motorky i trojkolky. Štvorkolka so svojim robustným vzhľadom vyvoláva pocity nadradenosti a neohrozenosti. Počas každej jazdy odhoďte božský komplex stranou a myslite hlavne na bezpečnosť.

Pozor aj na spolujazdcov

Niektoré štvorkolky sú skonštruované len pre jazdca, iné umožňujú jazdu spolujazdcovi alebo viacerých osobám. Po prevrátení štvorkolky hrozí rovnaké riziko vám i tomu, koho veziete. Najmenšie štvorkolky majú hmotnosť okolo 300 kg. Takáto váha spôsobí zlomeniny, rozdrvené kosti a otras mozgu. Štvorkolka vskutku nie je hračka.

Adrenalín je zlý pán

Počas jazdy vo vás adrenalín priam vrie. Podriadiť sa nadšeným pocitom je chybou. Nenechajte sa ovládnuť a robiť pod vplyvom adrenalínu zlé rozhodnutia. Nesnažte sa po skoku urobiť ešte vyšší skok, nejazdite v blízkosti roklín, nenakláňajte sa so štvorkolkou na príliš strmých miestach a najazdite rýchlejšie, ako je povolené. Čert nikdy nespí, a preto štvorkolku poistite. Odporúčame aj pripoistenie, ktoré pokryje väčšie škody alebo zranenia.

Presvedčte sa aj vy, že štvorkolka je perfektné vozidlo. Absolvujte skúšobnú jazdu alebo si nakonfigurujte svoju vlastnú štvorkolku na https://www.brp-world.com/sk/sk/nakupne-nastroje/customise-your-own-off-road.html.