Stálo vaše vozidlo dlho na parkovisku? Pozor na deformácie pneumatík

Stálo vaše vozidlo dlho na parkovisku? Pozor na deformácie pneumatík

Práca nás často zavedie na niekoľko mesiacov mimo domova. Počas tejto doby zostáva doma nielen rodiny, ale tiež naše vozidlo. Nie každý motorista vlastní garáž, do ktorej by auto zaparkoval. Parkovanie na voľnom priestranstve autu neprospieva. Neprospieva ani pneumatikám, ktoré sa môžu zdeformovať.

Životnosť pneumatík dokážete ovplyvniť

Výrobcovia pneumatík uvádzajú maximálnu životnosť pneumatík na 10 rokov. Len máloktoré pneumatiky vydržia v ostrej prevádzke viac ako 4 sezóny. Životnosť pneumatík nezávisí iba od značky. Aj kvalitné pneumatiky Kormoran môžu byť po dvoch sezónach zničené, ak sa o ne správne nestaráte. Dôležité je sezónne uskladnenie, spôsob jazdy, tlak v pneumatikách a terén, v ktorom prevažne jazdíte. Pneumatiky môže zničiť aj používanie príslušenstva. Snehové reťaze na SUV, reťaze na dodávky alebo malé vozidlá sú pri nešetrnej jazde zabijakom pneumatík. Pred kúpou pneumatík nikdy nezabudnite na overenie DOT čísla t.j. údaju o tom, kedy bola pneumatika vyrobená. Čím sú pneumatiky novšie, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa ich výrobné vlastnosti nezmenili. Napriek tomu, že pneumatika starne až po nasadení na koleso, nikdy neviete, ako boli pneumatiky v obchode skladované.

Ako dochádza k deformácii pneumatík

K pretrhnutiu pneumatík dochádza rovnako často ako k ich deformácii. Deformované pneumatiky sú výsledkom troch faktorov. Prvým je skladovanie sezónnych pneumatík. Ako sa pneumatiky správne skladujú? Na suchom a tmavom mieste. Pneumatiky na ráfikoch zaveste alebo uložte na seba. Pneumatiky bez ráfikov uložte vedľa seba. Pneumatiky počas skladovania obracajte. Druhým faktorom prispievajúcim k deformácii pneumatík je zlý tlak. Nájdite si občas čas, aby ste tlak v pneumatikách skontrolovali. Pozor na podhustenie pneumatík, ktoré je pre deformáciu viac rizikové. Trvalé podhustenie môže zdeformovať aj hliníkové disky. Tretím faktorom zapríčiňujúcim deformáciu pneumatík je dlhodobé parkovanie.

Dlhé státie pneumatikám nesvedčí

Dlhé státie resp. parkovanie mimo garáže znamená pre pneumatiky mnohé riziká. Počas dlhého státia sa v pneumatike vytvára tlak. Vplyvom tlaku sa pneumatiky postupne podhusťujú. Ak necháte vozidlo dlho na slnku, pneumatiky zničí nielen tlak, ale tiež horúci asfalt a slnečné žiarenie. Úplná katastrofa pre pneumatiky je dlhodobé parkovanie na obrubníku. Deformované pneumatiky sa nedajú opraviť. Nezostane vám nič iné, ako kúpiť nové.