Porovnanie UTV a ATV štvorkoliek v 5 bodoch

Porovnanie UTV a ATV štvorkoliek v 5 bodoch

Pracovné štvorkolky sa delia na UTV a ATV typy. Už pri prvom pohľade je jasné, že UTV sa primárne využívajú na prevážanie nákladu. Túto prácu zvládnu aj ATV. Rozdiely medzi oboma modelmi štvorkoliek nie sú len v korbe, ale tiež iných špecifických vlastnostiach.

1. Vzhľad ATV a UTV

Nákladné UTV štvorkolky sú robustnejšie. Zreteľný je rozdiel čo sa výšky a tiež šírky týka. Oproti UTV je úžitková ATV priam drobec. Čo stráca ATV na robustnosti, to získava na schopnosti sa doslovne vopchať kamkoľvek. Keď potrebujete vojsť do zúžených priestorov a vyhnúť sa rýchlo stromom, ATV štvorkolka je nenahraditeľná. Na druhej strane sa kabína, ktorú má UTV zíde počas dažďov alebo pri prácach v zime.

2. Využitie ATV a UTV

V oblasti využitia sú ATV a UTV štvorkolky Can-Am približne na rovnakej úrovni. Je zrejmé, že na prevážanie nákladu budete musieť k ATV dokúpiť prívesný vozík. Nie je to nedostatok, ale výhoda, pretože si vyberiete objem vozíka a doplnkové vybavenie. V UTV je korba pevne zachytená v konštrukcii štvorkolky, takže s veľkosťou nič nenarobíte. K ATV a tiež k UTV je možné pripojiť rôzne náradie, s ktorým sa štvorkolky menia na posýpač, pluh alebo kosačku.

3. Pohodlie v UTV a ATV

V oblasti pohodlia jednoznačne vyhráva UTV. Kabína je dostatočne široká, zvezú sa v nej dvaja ľudia a prípadne je možné do kabíny doplniť aj stredné sedadlo. Niektoré UTV sú dokonca 5 mieste ako osobné vozidlá. ATV je určená pre jedného jazdca a v prípade nepriaznivého počasia alebo pri prejazde bahnom sa poriadne zmáčate. Samozrejme, že práve bahnenie je to, čo mnohí majitelia ATV vyhľadávajú. Prejsť po potoku plnom bahna je skúša vašich schopností a výkonu štvorkolky.

4. Výkon a spoľahlivosť

Motor a s ním súvisiaci výkon je otázkou investície. Spomínali sme štvorkolky Can-Am, ktoré patria medzi špičku zo všetkých značiek štvorkoliek. Vo svojich strojoch Can-Am dbá BRP na bezpečnosť a silný motor. Tento fakt dokazuje ich ťahúň Can-Am Traxter. Traxter je nákladná štvorkolka, ktorá dokáže utiahnuť viac ako 1100 kg a Traxter 6×6 dokonca cez 1300 kg. Sami si dokážete vypočítať o ako výkonné stroje ide.

5. Doplnková výbava

K UTV a ATV sa dá kúpiť rôzne doplnkové príslušenstvo. Ak chcete štvorkolku využiť aj v zime, odporúčame dokúpiť snehové pásy, ktoré sa inštalujú namiesto kolies. V prípade, že nie je štvorkolka krytá, malými úpravami je možné na štvorkolku namontovať kabínu. Dbajte na to, aby mala štvorkolka navijak, na ktorý sa dá po prvé pripevniť náradie a po druhé môžete pomocou navijaka vyťahovať materiál, drevo a iné stroje.

Štvorkolka pre každého podľa individuálnych želaní už nie je len snom. Nakonfigurujte si vlastnú štvorkolku na internetových stránkach https://www.brp-world.com/sk/sk/nakupne-nastroje/customise-your-own-off-road.html.