Počujete pri brzdení zvláštne zvuky? Toto sú najčastejšie príčiny

Počujete pri brzdení zvláštne zvuky? Toto sú najčastejšie príčiny

Niektoré zvuky vo vozidle sú prirodzené a pri iných by ste mali spozornieť. Svoje vozidlo poznáte vy najlepšie, a preto neignorujte, ak sa vám zdá, že sa zmenil zvuk motor alebo bŕzd. Zmena zvuku motora môže viesť k jeho zadretiu. U bŕzd nejde o nákladné poruchy a zväčša sa dá ich škrípanie a vŕzganie jednoducho odstrániť.

Brzdy a zvláštne zvuky počas zimy

Brzdy vydávajú rôzne zvuky hlavne počas zimy. Prvou príčinou je dlhodobé státie, kedy vplyvom vlhkosti môžu brzdové kotúče začať korodovať. Na vznik tohto stavu stačí v zime naozaj len pár dní. Spomeňte si, ako ste jazdili po snehových závejoch a je jasné, že do brzdového systému sa dostala vlhkosť.

Ako proti zvukom z korodovania bojovať? Vo väčšine prípadoch zvuk po pár kilometroch zmizne. Brzdové kotúče sa počas jazdy samé obrúsia. Korózia sa eliminuje vplyvom prudšieho zabrzdenia. Ak vŕzganie a pískanie neustáva, je čas na návštevu servisu. Niektorí domáci majstri nielen vymieňajú zimné za letné pneumatiky doma v garáži, ale dokážu sami kotúču obrúsiť.  Na obrúsenie vám dobre poslúži obyčajná fréza. Pozor na to, že príliš hrubá vrstva korózie sa brúsiť neodporúča. Výmena brzdových kotúčov nie je až tak drahá a stávkou na istotu sú nové komponenty. Podobne sa predsa zachováte, keď meníte ojazdené za nové pneumatiky Kormoran.

Brzdy a zvláštne nečakané zvuky

Pískanie a vŕzganie bŕzd môže začať aj z ničoho nič. Ono vlastne ani nie je pravda, že táto situácia nastane len tak. Možno si neuvedomujete, že ste pred pár minútami prešli zabahnenou cestou, vozíte na streche plný strešný box alebo ste zabudli na návštevu známeho na stavbe. Nepríjemné zvuky bŕzd vznikajú po znečistení priestoru medzi doštičkami a kotúčmi či preťažením vozidla. Na znečistenie postačí zopár malých kamienkov, piesok, hlina alebo posypy na vozovke. Opäť ide o problém, ktorý sa vyrieši sám počas jazdy. Ak pískanie neprestáva, brzdy je nutné vyčistiť. Na čistenie slúži špeciálny sprej. Odmontujte koleso a sprej nastriekajte na kotúče. Nečistoty samé stečú.

Brzdový systém a jeho opotrebenie

Opotrebenie brzdového systému je ďalšou z príčiny zvukov pri brzdení. Novšie vozidlá vás na opotrebenie kotúčov upozornia vopred rozsvietením príslušnej kontrolky. Ostatní motoristi musia pozorne počúvať, čo im vozidlo hovorí.

Opotrebenie brzdových kotúčov a doštičiek enormne znižuje bezpečnosť jazdy. Ak vám v servise odporúčajú výmenu týchto komponentov, s výmenou neváhajte. Postupným ojazdením brzdového materiálu na doštičke dochádza k dretiu a brzdy neplnia svoju úlohu.