Spoznajte všetky časti pneumatík

Pre bezpečnosť a spotrebu vozidla je dôležitých viacero parametrov. Jedným z nich sú pneumatiky.  Spoznajte dobre všetky časti pneumatík pre lepšie pochopenie ich jazdných vlastností.

Testy pneumatík

Pneumatiky sa vyrábajú s ohľadom na typ automobilu, pre ktorý sú určené. O bezpečnosti vašej jazdy vás často informujú sami výrobcovia. Test pneumatík je základom pre parametre ukazujúce na kvalitu letných i zimných gúm. Tieto testy zhodnocujú vhodnosť pneumatík pre jednotlivé vozidlá na základe jeho váhy, rozmeru, odstredivej sily a samotného druhu vozidla.  Všetky tieto aspekty sú dôležité pre bezpečnú jazdu. Osobitný zreteľ sa berie pri hodnotení pneumatík športových, pretekárskych a off – road vozidiel. Náročné podmienky, v ktorých jazdia vyžadujú nielen kvalitné zimné, ale aj najlepšie letné pneumatiky .

Jednotlivé časti pre dokonalý celok

Dokonalá pneumatika sa skladá z vrchnej časti nazývanej behúň, ktorý je pokrytý dezénom. Dezén je rozdielny pre zimné a letné varianty gúm. Plášť pneumatiky je vytvorený z kordovej tkaniny a bavlnených vlákien spojených tavením do gumy. V pätke gumy sa nachádza oceľové lano a na boku takzvaná bočnica. Vzduch v pneumatike je súčasťou vzdušnice. Pätky plášťa sú dôležité pre zachytenie gumy v ráfiku. Celú pneumatiku drží práve ráfik (vonkajší veniec kolesa). V plášti gumy je duša a ochranná vložka, ktorá ju spevní a chráni proti poškodeniu. Pre označenie pneumatík sa využívajú štítky informujúce motoristov o jazdných vlastnostiach zimných aj letných gúm.

Zrodenie pneumatiky

Kvalitné pneumatiky sú výsledkom dlhého procesu. Automobiloví inžinieri venujú mesiace analýzam a vývoju. Musia zhodnotiť množstvo parametrov pred samotnou výrobou. Skúmajú ovládateľnosť t.j. správanie pneumatiky pri špecifických druhoch jazdy. Samozrejmosťou je zistenie brzdných vlastností pri rôznych poveternostných podmienkach. Valivý odpor vozovky voči pneumatike je ďalším aspektom. Keďže pre spotrebiteľa je smerodajná aj výdrž, zisťuje sa životnosť jednotlivých pneumatík. V neposlednom rade ide tiež o odolnosť voči nárazom a nerovnostiam vozovky. Pre pohodlnú jazdu sa testuje hlučnosť gúm. Po stovkách testov počas jázd prichádza konečne k výrobného procesu a následne k predaju.