Príprava na zimu a zimná údržba 2018/2019

Máme len tesne po jesennej rovnodennosti, ešte ani nezačal október a na Chate pod Rysmi je meter snehu. A na noc hlásia mráz na celom území. Najvyšší čas pripraviť sa. Dom, auto, či záhrada sa bez zimnej údržby nezaobíde. Na čo si dávať aj tento rok pozor?

Samotný sneh nie je zvyčajne veľký problém, pretože na rozdiel od “pravekých” odhŕňačov, ktoré boli neforemné a vhodné naozaj len na občasné odhŕňanie je dnes v ponuke dostatočné množstvo lopát aj odhŕňačov. A aký je medzi nimi rozdiel?

Lopata na sneh je pripravená na čo najpohodlnejšie odhadzovanie snehu. Rúčka môže byť drevená, hliníková, z tenkostennej ocele alebo kompozitová.
Nemusí byť nutne rovná, naopak, zvyčajne už býva ergonomicky tvarovaná, najmä u naozaj kvalitných modelov. Výška je zvyčajne menšia a koniec rúčky je vybavený rukoväťou pre priečny úchop. Ak vás zarazila skutočnosť, že rúčky sú kovové, tak vás to zarazilo správne. Ale nebojte sa, rúčky sú vybavené pogumovaním, takže oziabanie ani primrznutie holej kože nehrozí.

Naberačka lopaty na sneh môže byť plastová, alebo hliníková. V praxi sa vyskytujú rôzne kombinácie materiálov. Čiže lopata na sneh s plastovou naberačkou a hliníkovou rúčkou, ale aj lopata s hliníkovou naberačkou a drevenou rúčkou. Plastové lopaty s drevenou rúčkou odporúčame naozaj len pre menšie plochy, prípadne najteplejšie oblasti.

Tam, kde je snehu každú zimu dosť, odporúčame zaobstarať si vyššiu triedu s ergonomickou rukoväťou. Určite svoje rozhodnutie nebudete ľutovať.

Šírka lopaty na sneh, resp. jej naberačky  môže byť rôzna. V závislosti od vlastnej kondície sa môžete rozhodnúť pre širšiu či užšiu. Ako každé náradie, či už pracovné alebo športové, aj lopatu na sneh si treba vyskúšať a vybrať si takú, ktorá najlepšie sadne. Moderné odhŕňače na sneh majú tvar širokej lopaty. Sú vybavené kolieskami a zdvojenou rúčkou, takže sa dajú používať na to, čo naznačuje ich názov. Na pohodlné odhŕňanie snehu z väčších plôch.

A po odhrnutí nezabudnite na poslednú úpravu plochy, ktorá zaistí dokonalé vyčistenie – posyp soľou. Samozrejme, nejedná sa o kuchynskú soľ, ale o technickú posypovú soľ, ktorú je tiež možné kúpiť v praktických baleniach. Netreba zabúdať ani na starostlivosť o samotné auto, nie len na jeho parkovacie miesto. Do ostrekovačov nezabudnite naliať zimnú nemrznúcu kvapalinu do ostrekovačov, prípadne skúsiť novinku – natankovať si ju priamo na čerpacích staniciach Kinekus.