Prečo je dôležité overiť hmotnostný a rýchlostný index pneumatík

Prečo je dôležité overiť hmotnostný a rýchlostný index pneumatík

Čítať údaje na štítkoch pneumatík dokáže každý motorista. Podľa štítku je možné zistiť všetky kvalitatívne vlastnosti pneumatiky s ohľadom na spotrebu, chovanie pneu na snehu a za mokra alebo ich hlučnosť. Nielen na týchto údajoch záleží. Motoristi by mali mať prehľad aj o informáciách o hmotnostnom a rýchlostnom indexe pneumatík.

Hmotnostný index pneumatík – čo znamená

Hmotnostný index pneumatík je údaj o tom, koľko záťaže unesie pneumatika. Ide vlastne o nosnosť pneumatiky. Rozlúštenie údaju o hmotnostnom indexe nie je až tak jednoduché. Číslo, ktoré je vyrazené na bočnici pneumatiky Continental a iných značiek je vlastne symbolom a až z tabuliek výrobcov pneumatík zistíte, koľko kilogramov daná pneumatika unesie. Riadiť sa môžete aj údajmi z veľkého technického preukazu a tiež informáciami od predajcu. Napríklad pneumatiky s hmotnostným indexom 94 unesú 670 kg. Táto hodnota je uvedená pre jednu pneumatiku, takže celé vozidlo môžete zaťažiť až do váhy 1360 kg.

Možno si kladiete otázku, na čo sa vôbec s nosnosťou zaoberať. Za bežnej prevádzky, kedy jazdíte do práce alebo veziete nákupy z obchodu, len ťažko nosnosť pneumatík prekročíte. Ale čo v lete? Kúpil ste strešný box? Naložili ste na ťažné elektrobicykle? Môže sa stať, že hranicu prekročíte aj o niekoľko desiatok kilogramov. Ja jasné, že následne hrozí nielen zhoršené ovládanie vozidla, ale tiež zničenie pneumatiky.

Rýchlostný index pneumatík – neprekračujte ho

Ďalším veľmi dôležitým údajom, ktorý nájdete na bočnici pneumatiky, je rýchlostný index pneumatík. Ide o hodnoty, ktoré sa naozaj neoplatia prekročiť. Na bočnici alebo v technickom preukaze sú jeho hodnoty udávané písmenom. Čo sa bočnice týka, ide o posledné písmeno v rade. Napríklad písmeno T označuje pneumatiky, s ktorými nesmiete jazdiť rýchlejšie ako 190 km/h.

Na kolesá môžete obuť aj pneumatiky, ktoré majú vyšší rýchlostný index ako je uvedený v technickom preukaze. Pneumatiky s nižším rýchlostným indexom je možné použiť len v prípade zimných a celoročných pneumatík. Ak takéto pneumatiky kúpite, musíte danú skutočnosť označiť nálepkou na palubnej doske. V prípade prekročenia rýchlostného indexu môže prísť k pretrhnutiu či defektu pneumatiky. Podľa odborníkov sa neoplatí kupovať pneumatiky s vyšším ako predpísaným rýchlostným indexom ani ako off road pneu alebo iné silné vozidlá. Čím je rýchlostný index vyšší, tým sa pneumatiky rýchlejšie opotrebujú.