Oplatí sa kupovať náhradné diely po repase?

Čím staršie auto, tým vyššie náklady na jeho prevádzku a údržbu. Táto nepríjemná úmera skutočne platí. Čo však robiť v prípade poruchy starého auta, keď nový náhradný diel je drahší ako aktuálna hodnota vozidla? Sú dve možnosti – buď auto predáte/dáte na šrotovisko alebo siahnete po repasovanom výrobku. Pokazilo sa vám turbo? Využite repas turbodúchadiel a jedno si kúpte. Čo to je a aké sú jeho výhody?

Čo je repas?

Repas strmeňov znamená, že sa už používaný strmeň zoberie a podrobí sa vstupnej kontrole. Tá rozhodne o tom, či je táto konkrétna súčiastka súca na repas – to znamená, či oplýva dostatočnou kvalitou, aby mohla byť ďalej používaná a zaťažovaná. Touto kontrolou prejdú iba diely v najlepšej kondícii. Následne sa pracuje na obnove súčiastky tak, aby mala vlastnosti a aj vzhľad ako nová. Aj preto je skutočne dôležité, aby bol používaný diel v parádnej kondícii.

Aká je kvalita repasovaných dielov

Drvivá väčšina sa pýta hlavne na kvalitu repasovaných dielov. Prečo? Pretože sú presvedčení o tom, že približne 50% rozdiel medzi cenou repasovaného dielu a cenou nového (repasovaný je samozrejme lacnejší) sa musí niekde prejaviť. Áno, prejaví sa – vo vašej peňaženke. Pretože kvalita repasovaných náhradných dielov je špičková a často nerozoznateľná od nových kusov. Dokonca niektoré spoločnosti zaoberajúce sa repasom, napríklad Tirshop, ponúkajú na tieto diely aj záruku – najčastejšie to je 1 rok.

Čo všetko sa repasuje

Repasovanie nie je nič zvláštne a používa sa aj v iných oblastiach ako náhradné diely na autá. Je úplne bežné, že sa repasujú vysokozdvižné vozíky, počítače, telefóny či tonery do tlačiarne. Ale nie všetko sa dá repasovať. Ak by vám niekto ponúkal repasované gumy na auto, dajte od toho ruky preč a radšej si kúpe nové pneumatiky Bridgestone, Pirelli či Barum. Chcete sa pozrieť, aké náhradné diely sa repasujú a či ponúkajú potrebnú kvalitu? Navštívte internetovú stránku Tirshop.sk.