Kedy ste naposledy menili chladiacu zmes v aute? Poradíme vám, kedy je správny čas na jej výmenu

Kedy ste naposledy menili chladiacu zmes v aute? Poradíme vám, kedy je správny čas na jej výmenu

Pozrieť občas pod kapotu a skontrolovať stav chladiacej zmesi alebo kvapaliny do odstrekovačov sa vyplatí. Chladiaca zmes je dôležitá pre fungovanie motora a jej nízka hladina môže motor úplne odstaviť. Pri kontrole chladiacej zmesi venujte pár sekúnd aj doliatiu tekutiny do ostrekovačov. Znečistené sklá môžu taktiež znamenať riziko. Kedy tieto kvapaliny meniť?

Chladiaca kvapalina

Chladiaca kvapalina pomáha udržiavať motor v optimálnej prevádzkovej teplote. Odvádza teplo z motora a zabraňuje jeho prehriatiu. Chladiaca kvapalina je zmes vody a nemrznúcej zmesi. Nemrznúca zmes znižuje bod mrazu kvapaliny a chráni motor pred zamrznutím v chladnom počasí. Nezabúdajte ani na to, že letné pneumatiky je nutné na jeseň vymeniť a pri tej príležitosti skontrolujte tlak v pneumatikách. Bezpečnosť je na prvom mieste a všetky menované faktory ju zvyšujú.

Ako často meniť chladiacu kvapalinu?

Väčšina výrobcov odporúča meniť chladiacu kvapalinu každých 5-10 rokov alebo po 150 000 – 200 000 kilometrov. Nezabudnite kontrolovať tiež jej hladinu a v prípade zníženia doliať kvapalinu do nádržky podľa ukazovateľa rysky.

Medzi indície naznačujúce potrebu výmeny chladiacej kvapaliny patria:

  • Ak je chladiaca kvapalina hrdzavá alebo hnedá, je to znak toho, že je stará a potrebuje vymeniť.
  • Nízka hladina chladiacej kvapaliny môže znamenať jej únik alebo poškodenie chladiaceho systému vozidla. Navštívte autoservis.
  • Veľmi rizikové je prehriatie motora. Sledujte ukazovateľ teploty motora na prístrojovej doske a pri nadmernom prehrievaní, vozidlo ihneď odstavte. Zadrhnutie motora vás vyjde viac ako lacné pneumatiky, a preto sa riskovať neoplatí.

Kvapalina do ostrekovačov

Kvapalina do odstrekovačov stojí pár eur, ale je cenným pomocníkom v rôznych situáciách. Odstraňuje nečistoty ako prach, hmyz, blato, vtáčí trus a iné nečistoty zhoršujúce výhľad z auta a znižujúce bezpečnosť jazdy. Kvapalina do ostrekovačov ich efektívne odstraňuje a zanecháva čelné sklo čisté. Okrem toho drobné nečistoty môžu pri jazde poškriabať čelné sklo. Kvapalina do ostrekovačov ich odstraňuje a zabraňuje tak vzniku škrabancov a iných poškodení.

Tekutiny do ostrekovačov sa vyrábajú na letné i zimné obdobie. V zime je nutné tekutinu vymeniť za zmes vody a nemrznúcej zmesi. Na rozdiel od ostatných prevádzkových kvapalín a olejov, kvapalinu do ostrekovačov nie je potrebné pravidelne meniť. Ak ju nepoužívate, môže byť v nádrži aj niekoľko mesiacov. Dopĺňajte ju však podľa potreby a pred zimným obdobím ju vymeňte za nemrznúcu. Hladinu nádrže na kvapalinu radšej kontrolujte, pretože počas jazdy vás jej absencia môže nemilo prekvapiť.

Autor: Gabriela Kudláčová