Jazdíte na naftu? Dávajte si pozor na palivo a nízke teploty

Jazdíte na naftu? Dávajte si pozor na palivo a nízke teploty

Známy je fakt, že nafta aj benzín dokážu pri istých mínusových teplotách zamŕzať. Preto na čerpacích staniciach nájdete v zime iný typ paliva obohatený o nemrznúce zložky. Pre istotu vám odporúčame v zime pred jazdou doplniť, hlavne u vozidiel s naftovým motorom, aditíva. Viete, aké teploty sú hraničné pre naftu a aké pre benzín?

Zima je náročná pre celé vozidlo

Mínusové teploty a dlhé státie na parkovisku škodia viacerým častiam vozidla. Test zimných pneu dokázal, že dlhé státie je nebezpečné aj pre zimné pneumatiky. Oveľa viac však trpí motor, ak mu nedodáte adekvátne palivo. Nie každý šofér má možnosť parkovať v garáži, a preto vám nezostáva nič iné, ako si dávať pozor na to, čo do palivovej nádrže tankujete. Minimum, ktoré môžete pre motor vozidla spraviť, je tankovanie nádrže doplna. Ak viete, že nebudete dlhšie jazdiť, toto pravidlo by pre vás malo byť zásadné. V odstavenom vozidle sa totiž pri nízkych teplotách tvorí v palivovej nádrži vlhkosť, ktorá cez deň skondenzuje a stečie do paliva. Benzínové motory by s týmto stavom nemali mať až tak veľké problémy, horšie je to s vozidlami jazdiacimi na naftu. No obozretní by mali byť tiež majitelia benzínových áut, ktoré pri dlhšom státí v mrazoch majú pri štartovaní rovnaké problémy ako naftové. Palivo navlhnuté od kondenzu škodí motoru, spôsobuje koróziu a ohrozené je tiež čerpadlo. Zhrnutie: Počas dlhšieho státia v mrazoch máte dve možnosti. Buď natankujte nádrž doplna, alebo si priplaťte za špeciálne palivo s BIO zložkami, ktoré na seba neviaže vodu.

Kedy zamrzne nafta a kedy benzín

Dávate prednosť prémiovým značkám a nekupujete najlacnejšie pneumatiky? Takto postupujte v zime aj pri kúpe paliva. Nafta totiž dokáže zamrznúť už pri teplote mínus 7 stupňov. V zime sa preto tankujte nafta označená triedou D (bod tuhnutia mínus 10 stupňov) a v období od decembra do marca ide o naftu triedy F (bod tuhnutia mínus 20 stupňov). Existujú tiež prémiové palivá s filtrovateľnosťou do mínus 35 stupňov. Pred zimou by ste mali minúť letnú naftu až na doraz a natankovať zimnú. Druhou možnosťou je doplnenie aditív pred jazdou. Máte vozidlo s benzínovým motorom? Pokojne sa vyberte do severských krajín. Benzín s označením Natural 95 zvládne mrazy do teploty mínus 40 stupňov.