Cez zimu pozor na počasie aj na zver

S nástupom mrazivého počasia a výskytom snehovej nádielky sa podmienky na cestách ešte viac komplikujú. Práve zima patrí medzi štatisticky najkritickejšie obdobie z hľadiska dopravnej nehodovosti. Poradíme vám, aké opatrenia vám pomôžu pripraviť sa na nástrahy počasia.

Obzvlášť extrémne zimy znamenajú pre všetkých motoristov silnú previerku ich šoférskych zručností a schopností. Avšak na to, aby ste vedeli úspešné zvládať nástrahy zimy na cestách, potrebujete vedieť, na čo si dať v tomto období najväčší pozor.

Dajte pozor na lesnú zver

Podobne ako jeseň, prináša aj zima, hlavne tá neskorá, zvýšené riziko možného stretu auta so zverou. Hlavne ku koncu dlhej a mrazivej zimy sa zvykne hladná vysoká zver vyskytovať v blízkosti cestných komunikácií, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť nepríjemnej kolízie zvieraťa s motorovým vozidlom.

Predovšetkým si treba uvedomiť, že pri vysokej rýchlosti vášho vozidla môžu byť následky zrážky najmä s veľkým zvieraťom hrozivejšie najmä z hľadiska vašej bezpečnosti, nielen z pohľadu škody spôsobenej na vašom aute. Prevenciou je znížená rýchlosť na úsekoch, kde sa zver častejšie vyskytuje. Neuhýbajte sa malým zvieratám a ak uvidíte na ceste väčšie zviera, stlmte svetlá a prerušovane trúbte.

Pre prípad zrážky so zvieraťom je dobré mať poistenie auta proti zrážke so zverou, nakoľko len samotné povinné zmluvné poistenie sa na tento účel nevzťahuje.   

Uzavrite si dobré havarijné poistenie

Niekedy môže dôjsť ku kolízii aj vtedy, keď ste opatrní a dodržiavate všetky zásady bezpečnej jazdy. Dopravné nehody sú v dnešnej uponáhľanej dobe bežným javom. Z tohto dôvodu je práve havarijné postenie veľmi účinným opatrením na zmiernenie finačného dopadu takýchto nepríjemných udalostí.

Havarijná poistka vám v prípade závažnejšej nehody (totálnej škody) spojenej s úplným znehodnotením celého vozidla, vyplatí hodnotu vášho auta pred poistnou udalosťou. Pri výbere vhodného poistenia však dbajte na to, aby poistenie pokrývalo všetky prípadné riziká, pred ktorými chcete svoje auto ochrániť. Medzi takéto rizikové a často nepredvídateľné situácie patrí zrážka so zverou či živelné udalosti (spôsobené napríklad snehom a ľadom). Stres z jazdy v extrémnom zimnom počasí môžete zmierniť aj tým, že budete mať vo svojej havarijnej poistke zahrnuté práve poistenie pre tieto prípady.

Skontrolujte technický stav vozidla

Dobrý technický stav vášho vozidla je nevyhnutným predpokladom pre zvládnutie aj extrémnejších situácií na ceste, o ktoré práve v najchladnejšom období roka nie je núdza. V tejto súvislosti sa vám určite oplatí venovať zvýšenú pozornosť dôkladnej kontrole technického stavu vozidla pred nadchádzajúcou zimou.

Zvláštnu pozornosť si vyžaduje najmä výber kvalitných zimných pneumatík a kontrola funkčnosti osvetlenia vášho auta. To isté platí v prípade otestovania funkčnosti brzdového systému.

Najdôležitejšie zásady

Zoznam niekoľkých zásad, ktoré treba dodržiavať pred jazdou a počas jazdy v zime

  • Pred jazdou odstráňte námrazu zo všetkých okien vrátane spätných zrkadiel tak, aby  ste mali zabezpečený bezproblémový výhľad.
  • Odstráňte sneh z celej karosérie auta, aby ste sebe, ani iným vodičom nespôsobili pri jazde nepríjemnosti s odletujúcimi kusmi snehu či ľadu.
  • Jazdite bezpečne, opatrne a predvídavo.
  • Udržiavajte väčší odstup od vozidiel idúcich pred vami.
  • Brzdite s dostatočnou rezervou.
  • Vyvarujte sa prudkej akcelerácie, náhlemu brzdeniu a prudkým zmenám smeru jazdy.
  • Správajte sa na cestách zodpovedne, ohľaduplne a disciplinovane.
  • Používajte správne osvetlenie, ktoré je adekvátne danej situácii.
  • Nepreceňujte svoje vodičské schopnosti.

Ak dávate za volantom vždy pozor, v zime jednoducho zvýšte pozornosť ešte viac. Ide o život.

Foto: