Aká podlaha do garáže? Epoxidová!

Jedným z najlepších podlahových riešení, ktoré môžete použiť vo svojej garáži, je bez pochýb epoxidový náter. Ten schopne ochráni podlahu a zmení nudný betón na profesionálne vyzerajúcu multifunkčnú krytinu. Určite nám dáte za pravdu, že garáž je viac ako len miesto na parkovanie vozidla, preto sa práve liate podlahy ukazujú ako skvelá voľba. Zamilovali si ich tak obytné, ako aj komerčné a priemyselné objekty. Keďže garáž má z každého niečo, určite budete s epoxidovou podlahou spokojný.

Garáž ako výstavná miestnosť

Podlahy z epoxidu vynikajú leskom, ktorý doslova hovorí: „Pozri sa na mňa!“ V závislosti od toho, akú farbu, odtieň a motív si vyberiete, môžete prezentovať svoj štýl, prípadne vyjadriť sympatiu športovému klubu. Vaša garáž je predsa v prvom rade Váš súkromný priestor, preto tu budú platiť Vaše pravidlá.

Extrémne pevný povlak

Aby nevznikol nejaký zmätok v súvislosti s epoxidovými podlahami, treba si uvedomiť, že ide o náter, a teda žiadne maľovanie. To je príznačné skôr pre latexovo akrylové podlahy. Niektoré farby obsahujú iba malé percento epoxidu, ktoré sa do nich vmiešava. Tým sa docieli vyššia odolnosť oproti štandardným farbám, stále sa však jedná o maľovanie. Takto upravené farby sa zvyknú nazývať aj epoxidové náterové hmoty. Epoxid je termosetická živica, ktorá sa nanáša ako povlak. Ide o samonivelačný materiál, ktorý dokáže sám vyrovnávať povrchové nerovnosti. Jeho podstatou je diel živice a časť polyamidového tužidla. Táto rýchlo tvrdnúca hmota pôsobí ako katalyzátor, čo sa podpíše pod pevnosť a dlhú životnosť epoxidových podláh. Na rozdiel od farby, ktorá podlieha procesu sušenia, pri podlahách z epoxidu je zahájený exotermický vytvrdzovací proces. Výsledkom je povlak oveľa silnejší ako farba.

Výhody epoxidovej podlahy pre garáže

To, čo robí epoxidový náter jednou z najkvalitnejších podlahových úprav, je tiež odolnosť voči nárazom, otlčeniu, chemikáliám a škvrnám. Nemusíte preto prepadať panike, ak Vám na podlahu niečo spadne, prípadne sa rozleje. Nedostatky v betóne sú obyčajne skvelou živnou pôdou pre kadejaký hmyz. Keďže epoxidové podlahy sú bez špár, nič podobné tu nehrozí. Okrem toho vynikajú výbornou tesniacou schopnosť, a teda nenasávajú a neprepúšťajú vodu. To oceníte najmä v zimných mesiacoch, keď sa Vám na pneumatiky nalepí sneh. Sú odolné voči požiaru a bezprašné. Jednoduchá údržba a skvelé čistenie sú v garáži vítané. Zabudnite na staré betónové podlahy, z ktorých sa neustále uvoľňoval prach, ktorý sa následne ukladal na náradí, ba aj Vašom aute. Aj keď by sa mohlo zdať, že epoxidová podlaha bude kvôli svojmu lesku klzká, k dispozícii sú viaceré protišmykové alternatívy. Stačí si vybrať.

Bez starostí

Prvotriedna odolnosť voči chemikáliám eliminuje obavy z vyliateho oleja, nemrznúcej zmesi,  vytečenej brzdovej kvapaliny a z iných nehôd, ktoré sú pre garáže tak typické. Znečistené miesto stačí jednoducho utrieť a podlaha je znova fit. Nemusíte sa obávať poškodenia zo zdvihákov či padnutého kľúča. Problémom nie je ani zváranie. Nie nadarmo si takúto podlahu volia aj špičkové autodielne. Ide naozaj o efektívnu, jednoduchú a reflexnú cestu, ako to vo svojej garáži nielen zatraktívniť, ale tiež zjednodušiť. V závislosti od vyššie uvedených výhod môžete počítať aj s naozaj dlhou životnosťou.

Aplikácia podlahy

Nanášanie epoxidového náteru vyžaduje dobrú prípravu terénu, no v konečnom dôsledku sa dá nanášať na starý aj nový betón, dokonca na podlahové kúrenie. Kvalitné liate podlahy zahrňujú vo väčšine prípadov niekoľko vrstiev, aby sa zabezpečil odolný povlak. Skúsený tím však dokáže naniesť náter veľmi expresne, pričom podlahu môžete začať využívať už dve hodiny od aplikácie. Výhodou lesklej epoxidovej podlahy je tiež jej schopnosť odrážať svetlo. Aj tmavá garáž sa môže vďaka nej rozjasniť.

 

Či už využívate svoju garáž na parkovanie vozidiel, alebo je to pre Vás skôr akási dielnička, epoxidové podlahy určite prekonajú všetky Vaše očakávania a budú si plnohodnotne plniť svoju úlohu. Ide o moderné riešenie, ktoré sa vyplatí.

 

Foto:  © [Kurhan] / Dollar Photo Club