Ako si vybrať správny bicykel

Každý z nás veľmi dobre vie, že bicykel je dopravný prostriedok už niekoľko rokov, veď nie nadarmo patrí v niektorých krajinách medzi najpoužívanejší spôsob prepravy. Avšak, každý preferuje iný typ bicykla vzhľadom k tomu, že jednotlivé modely sa od seba odlišujú najmä funkčnými vlastnosťami, ale i ďalšími parametrami, ktoré je nutné pri výbere zvážiť.

Pokiaľ sa chystáte kúpiť nový bicykel, nesmiete zabudnúť, že základom je predovšetkým vaša spokojnosť a pohodlie! Ponuka na trhu je však široká, keďže je k dispozícií niekoľko druhov bicyklov, a práve preto vám pomôže tento šikovný „sprievodca“, na základe ktorého bude váš výber, a teda i kúpa jednoduchšia.

Touringové bicykle

Ak jazdíte prevažne po cestách a spevnených komunikáciách, ideálnou voľbou je touringový bicykel. V dnešnej dobe patrí medzi jeden z tých najobľúbenejších a dalo by sa povedať, že má vlastnosti aj horského, ale i cestného bicykla. Vďaka špeciálnemu vybaveniu a konštrukcií má cyklista vzpriamenejší posed a kolesá mu umožňujú rýchlejšiu jazdu.

Cestné bicykle

Tak ako je už zrejmé podľa samotného názvu, cestné bicykle sú určené na športovú jazdu po cestách a výkonnostnú cyklistiku. Čo to znamená? Využívajú sa pri jazde v teréne a vďaka prevodovému a riadiacemu systému môžete ovplyvňovať rýchlosť jazdy. Jeho hmotnosť je veľmi nízka, a to preto, lebo konštrukcia je mimoriadne ľahká, no pevná zároveň. Pamätajte, že na horských, krosových a touringových bicykloch si všímame veľkosť, ktorá sa označuje v palcoch, no najvhodnejšie bude, ak sa vopred poradíte so samotným výrobcom, resp. špecialistom.

Detské bicykle

Detské bicykle sú výhradne určené len pre deti sú už na prvý pohľad výrazne menšie od tých, ktoré sú určené pre dospelých. Môžeme ich rozdeliť podľa viacerých kategórií – na základe priemeru kolesa, konštrukcie rámu, ale i dizajnu bicykla. Taktiež rozlišujeme, či ide o detský bicykel dievčenský, resp. dámsky alebo chlapčenský, resp. pánsky, čo však rozlišujeme aj pri predchádzajúcich typoch. Odborníci sa zhodnú na názore, že pri výbere detského bicykla by mali byť prítomné aj vaše ratolesti, ktoré by sa na ňom mali aj previezť. Je potrebné, aby dieťa dočiahlo zo sedla aspoň špičkami nôh na zem, čím sa zabráni nežiaducim pádom, ktoré bezpochyby k detským cyklistickým začiatkom patria.

A čo ďalšie by ste si pri výbere mali všímať?

  • veľkosť rámu, ktorá by mala byť ideálna voči vašej postave,
  • celkový pomer ceny bicykla a kvality prevedenia,
  • materiál rámu,
  • kvalita použitých komponentov,
  • sedlo bicykla, ktoré by malo byť maximálne komfortné.

Na záver treba dodať, že najlepším riešením bude poradiť sa s odborníkom, ktorý má v danom obore bohaté skúsenosti, keďže takýmto prístupom nič nepokazíte a vyberiete si to najlepšie, čo bude spĺňať vaše požiadavky a kritéria.