O auto sa treba starať nielen v zime, ale aj v lete. 5 tipov, čo by mal každý motorista spraviť pred prázdninami

Vyššie teploty, páľava od slnka, letné búrky a vyššia prašnosť v dôsledku väčšieho sucha sú rovnakými nepriateľmi auta, ako zimné ročné obdobie a jeho sprievodné javy.

(zdroj: https://pixabay.com/sk/automy%C4%8Dka-auto-modr%C3%BD-biznis-1822415/)

Väčšina motoristov určite vie, že počas zimy je prevádzka auta náročnejšia. Umývanie od agresívnych solí, najmä podvozku a kolies, je samozrejmosťou. Keď však toto obdobie pominie, veľa motoristov prestane venovať svojmu štvorkolesovému miláčikovi patričnú pozornosť. Nerobte rovnakú chybu a držte sa nasledujúcich 5 zásad.

1. Starostlivosť o podvozok, lak a kolesá

Starať sa o auto zvonka nie je len záležitosťou „krásy a estetiky“, ale aj praktického pohľadu. Najmä počas leta najviac trpí karoséria, ktorá je vystavená UV žiareniu zo slnka. Pozor si treba dať aj na kolesá, kde príliš veľké teplo neprospieva stavu pneumatík.

Aspoň raz za dva týždne by ste mali auto dôkladne umyť. Ideálne je, ak sa nejedná len o domáce umytie, ale aj o voskovanie a ošetrenie laku v profesionálnej umývačke áut. Zvoľte si taký program, ktorý ošetrí lak a poskytne mu konzervačnú ochranu na dlhšie obdobie.

Čo sa týka pneumatík a diskov, odporúčame špeciálne prípravky na udržanie ich pôvodných vizuálnych aj fyzikálnych vlastností. Zabúdať by ste nemali ani na podvozok – tu pomôže klasická „wapka“, ktorou stačí spodok auta poriadne prečistiť.

2. Vysávanie a tepovanie

Počas leta je prašnosť na cestách a všeobecne v mestách vyššia, ako je tomu v iných ročných obdobiach. Dôvodom je najmä nižšia vlhkosť a viac zrážok. Zabrať dostáva z tohto pohľadu nielen vonkajšok, ale aj vnútro, najmä sedačky a podlaha.

Samozrejmosťou by tak malo byť nielen pravidelné „vytriasanie“ kobercov, ale aj vysávanie a tepovanie. Práve mokré tepovanie osvieži látku, dokáže hĺbkovo vyčistiť sedačky aj koberce na podlahe a samozrejme odstraňuje tiež hlbšie uložené vrstvy prachu. Vysávať by ste mali auto tiež, najlepšie aspoň raz za týždeň.

3. Pozor na plasty

Plasty na palubnej doske, dverách a celkovo v interiéri vozidla dostávajú najviac zabrať práve v lete. Prudké slnko opierajúce sa na auto dáva zabrať totiž nielen karosérií, ale aj interiéru. Nejde len o prehrievanie, ale aj o vplyv žiarenia na plasty.

Páľavu umocňuje ešte aj fakt, že slnečné lúče dopadajú do vnútra prostredníctvom okien. Aby ste udržali plasty fit, mali by ste ich pravidelne utierať od prachu. Klasické spreje na obnovu plastov, ktoré im dajú lesk, však používajte naozaj len minimálne. Ak už sa rozhodnete nimi plasty ošetriť, robte tak ráno alebo večer a na mieste, kde je tieň.

4. Klimatizácia nie je len o pohodlí

Zrejme ste už počuli o tom, že by ste mali klimatizáciu pravidelne čistiť aspoň raz za rok. Veľa motoristov však na túto procedúru nechce míňať čas ani peniaze a myslí si, že kým klimatizácia ide, tak sa o ňu netreba zaujímať.

To je však omyl. Nevyčistená klimatizácia je skvelý zdroj plesní, baktérií a vírusov. Ak si myslíte, že to nebude „až tak zlé“, hneď vás vyvedieme z omylu – z neprečistenej klimatizácie sa do auta dostane až 5 krát viac parazitov, ako pri bežnej ventilácii bez nej. Zájdite preto s autom na vyčistenie klimatizácie a to buď kompletné, alebo aspoň s ozónom.

5. Osvetlenie je dôležité aj v lete

Ak si myslíte, že pravidlo „vidieť a byť videný“ platí len v čase krátkych dní a dlhších nocí, ste na omyle. Vďaka povinnému celoročnému svieteniu sme si totiž už podvedome zvykli na to, že na ceste prirodzene viac vnímame najmä osvetlených účastníkov cestnej premávky.

Na začiatku prázdnin teda vykonajte kontrolu svojich svetiel. Keďže väčšina ľudí jazdí v čase prirodzeného denného svetla, nemá príliš ako zistiť, že im nesvieti napríklad pravý predný svetlomet alebo niektorá zo smeroviek. Zapnite preto všetky svetlá naraz a prejdite si celé auto dokola, aby ste sa presvedčili, že všetko funguje na 100 %.

Ešte jeden extra tip na záver

S výnimkou starostlivosti o klimatizáciu, čo by ste mali zveriť určite odborníkovi, sa môžete o svoje auto postarať veľmi dobre aj svojpomocne – ušetríte naozaj kopec peňazí.

Veľmi dobrý pomer kvality a ceny rôznych potrieb a doplnkov pre starostlivosť o auto ponúka aj známy obchodný reťazec Lidl.  Aktuálny Lidl leták, ktorý obsahuje práve takýto sortiment, nájdete v online podobe na špecializovanom letákovom portáli Letákomat.sk. Samozrejme, môžete tam nájsť aj iné akciové ponuky na auto-moto sortiment a ušetriť tak po celý rok!