Zbavte sa strachu zo šoférovania a užite si každú jazdu

Vraví sa, že muži sú lepší šoféri ako ženy a nemajú strach z riadenia vozidla. V skutočnosti strach zo šoférovania neobchádza dámy ani pánov. Mnohí ľudia sa odhodlajú absolvovať autoškolu a dokonca získajú vodičský preukaz, ktorý napokon skončí zapadnutá prachom. Alebo ich auto stojí dlhé mesiace nevyužité v garáži. Bojíte sa aj vy šoférovať? Skúste svoj strach prekonať.

Čo vyvoláva panický strach zo šoférovania

Strach zo šoférovania sa odborne nazýva amaxofóbia. Ľudia trpiaci touto fóbiou sa často neboja len šoférovať, ale majú dokonca strach byť v role spolujazdca. Pred týmito činnosťami sa im začnú triasť ruky, majú žalúdočné problémy, zvyšuje sa ich intenzita dýchania alebo naopak sa nemôžu nadýchnuť. Takýchto ľudí nepresvedčia ani najkvalitnejšie zimné či najlepšie letné pneumatiky, najmodernejší dizajn vozidla obohatený o hliníkové disky alebo dôkladná technická kontrola. Za volant ani na zadné sedadlá automobilu ich skrátka nedostanete. Príčiny amaxofóbie môžu byť viaceré. Niekedy je vyvolaná predchádzajúcim traumatizujúcim zážitkom spojeným s dopravným prostriedkom. Inokedy ide o strach z reakcie ostatných šoférov. Fóbiu zo šoférovania môže spôsobiť taktiež nízke sebavedomie, ktoré podporuje strach zo zlyhania. Základom strachu býva aj neustále pokrikovanie a napomínanie partnera alebo neprimerané správanie inštruktora autoškoly. Takýto ľudia si musia uvedomiť, že šoférovanie je omnoho jednoduchšie ako chôdza. Stačí trochu rozvahy, naučiť sa zvládať stres a riadenie vozidla zvládne aj ten najväčší bojko.

Ovládnite svoj strach a užívajte si šoférovanie

Strach zo šoférovania sa dá prekonať. Dôležité je postupovať pomaly a nesnažiť sa byť hrdinom. Kúpte si automobil, ktorému budete dôverovať, investujte do čo najlepšieho technického stavu vozidla a hlavne si zaobstarajte kvalitné letné pneumatiky a ich zimné varianty. Zo začiatku jazdite len krátke trasy, ktoré dobre poznáte a postupne si pridávajte ďalšie kilometre. Vo dvojici ide všetko jednoduchšie, a preto jazdite so spolujazdcom, ktorý je skúseným šoférom a bude vašou podporou. Ak takéhoto človeka nepoznáte, vráťte sa na chvíľku do autoškoly a priplaťte si zopár kondičných jázd. Do auta si sadajte oddýchnutí, v pohodlnom oblečení a nemyslite na nič iné ako na príjemnú jazdu, ktorá vás práve čaká. Psychike pomôže taktiež vaša obľúbená hudba alebo malý talizman, ktorý vám dodá pocit istoty. Na záver si zapamätajte, že každý šofér raz začínal a možno mal rovnaké obavy ako vy.