Viete, kedy sú snehové reťaze povinné?

Hoci to tak nevyzerá, vonku je práve zima, najnáročnejšie ročné obdobie na jazdu každým vozidlom. Zima preverí jazdné schopnosti každého vodiča a je určite výborným učiteľom. Jedna z najťažších skúšok býva vtedy, ak je potrebné nasadiť snehové reťaze. Poznáte podmienky povinného nasadenia snehových reťazí a viete, akú veľkosť si vybrať?

Kedy je povinné nasadiť snehové reťaze?

Snehové reťaze nie sú súčasťou povinnej výbavy osobných vozidiel. To platí až pre vozidlá, ktoré vážia viac ako 12 ton. Avšak v zime, konkrétne v období 15. novembra až 31. marca v určitých častiach, ktoré sú označené príkazovou značkou snehové reťaze, je povinné ich nasadiť, ak je vozovka pokrytá súvislou vrstvou ľadu, resp. snehu. V prípade nedodržania tejto povinnosti existuje riziko vysokej pokuty. V horských oblastiach je bežné, že príslušníci policajného zboru môžu chcieť zimné reťaze vidieť.

Pokiaľ však žijete, alebo cestujete často vo vyšších polohách, odporúča sa mať snehové reťaze vo výbave. Počasie býva v zime nepredvídateľné a kľudne sa môže stať, že sa zo dňa na deň cestné podmienky zhoršia a vy budete potrebovať na jazdu snehové reťaze.

Pre zaujímavosť, u našich troch susedov v Česku, Poľsku a Maďarsku platia rovnaké podmienky ako u nás, kedy je snehové reťaze povinné mať iba v zimných podmienkach. No napr. v Rakúsku sú snehové reťaze povinnou súčasťou výbavy vozidla.

Dôležitá je správna veľkosť reťazí

Na trhu nájdete snehové reťaze vo viacerých veľkostiach, v závislosti od rozmerov pneumatiky. Označenie veľkosťou je pre každý typ snehových reťazí rovnaké, pričom ho využíva každý výrobca. Na to, aby ste určili správnu veľkosť pneumatiky, musíte vedieť priemer, šírku a profil vašich pneumatík. Všetko sa dá zistiť z označenia na pneumatikách. Následné rozmery pre snehové reťaze sa zvolia podľa nich.

Okrem toho treba snehové reťaze zvoliť aj na základe hmotnosti vášho automobilu. Vozidlá vážiace menej ako 2 tony majú snehové reťaze pre osobné autá. Ďalšiu skupinu tvoria reťaze na dodávky, ľahké nákladné vozidlá do hmotnosti 7,5 tony, SUV vozidlá a vozidlá s pohonom na všetky kolesá. Pre túto skupinu sú potrebné snehové reťaze s označením reťaze na SUV 4×4, ktoré sú viac odolnejšie a robustnejšie voči pretrhnutiu aj pri vysokom zaťažení. Zvyčajne sa zaobstarajú pre všetky hnacie nápravy.

Nepodceňujte cestné podmienky

Snehové reťaze nie sú súčasťou povinnej výbavy, no odporúčajú sa v prípadoch, ak jazdíte vo vysokohorských polohách. Na niektorých úsekoch je však používanie snehových reťazí povinné. Ak sa teda v zime pohybujete vo vybraných úsekoch, zvoľte si vhodnú veľkosť snehových reťazí, ktorú určité podľa typu vášho vozidla a daných pneumatík.