V dôsledku slabej zimy sa lesná zver približuje bližšie k cestám. Chráni nás PZP?

Zimy sú teplejšie, pomaly si zvykáme na Štedrý večer bez snehu a veľkonočné sneženie už nikoho neprekvapuje. Tak ako vnímame globálne otepľovanie my, pociťujú ho aj zvieratá, na ktorých život zmena klímy vplýva oveľa zásadnejšie. Hibernujúce zvieratá sa budia príliš skoro a stáda menia svoje migračné cesty. Smerujú k mestám a cestám v nádeji, že nájdu potravu. To násobne zvyšuje risk stretu so zverou. Naskytuje sa teda otázka – Ako nás v prípade takej udalosti chráni naše poistenie auta?

Ako funguje PZP a koho chráni?

Povinné zmluvné poistenie slúži najmä na ochranu ostatných účastníkov cestnej premávky a až v druhom rade nás. PZP vytvára určitú istotu, že v prípade nehody, ktorú sme nezapríčinili, budeme odškodnení a nebudeme tým pádom platiť za pochybenie ostatných. Ak nehodu zapríčiníme my, naše povinné zmluvné poistenie pokryje náklady za škodu, ktorú sme spôsobili. Bez poistenia by pre nás tieto náklady mohli byť veľmi jednoducho likvidačné.

Pripoistenia, kľúčový prvok povinného zmluvného poistenia.

Každé PZP obsahuje zákonom dané limity, v ktorých poskytuje finančné krytie. Na cestách nás však čaká mnoho nástrah a mnohé z nich nie sú súčasťou tohto povinného balíka. Môže ísť o krádež, poškodenie čelného skla, vandalizmus či už vyššie spomenutý stret s lesnou zverou.

Samotné PZP nám bohužiaľ v týchto situáciách nepomôže. Preto máme pripoistenia, ktoré každé poistenie auta upravujú podľa potrieb klienta. Ak s autom jazdíme často v horách alebo na medzimestských cestách, je odporúčané zaobstarať si pripoistenie pre prípad zrážky so zverou a tým pádom sa zbaviť jednej veľkej starosti.

Ako si vybrať to najvýhodnejšie poistenie?

Už vieme, že pripoistenia nám môžu zásadne pomôcť. Teraz je čas zistiť kde a ako ich získať. Výhodné je využiť internetový nástroj, ktorý slúži na porovnanie PZP. Táto online kalkulačka PZP vyfiltruje najvýhodnejšie ponuky v rôznych kategóriách aj s možnosťami rôznych pripoistení. Prostredníctvom tohto systému môžeme uzatvoriť PZP online a získať najvýhodnejšie poistenie s dodatočným bonusom za uzatvorenie online.