Sú vaše elektróny homologizované?

Sú vaše elektróny homologizované?

Pri surfovaní na internete môžete naraziť na stránky, ktoré predávajú disky na auto aj o polovicu lacnejšie ako autorizovaní predajcovia. Kto by odolal nádherným elektrónom za tak skvelú cenu? Zamyslite sa však nad tým, prečo je daný produkt podozrivo lacný. Nejde náhodou o falzifikát? Je vám jedno, že ide o repliku? Riskujete veľa.

Disky na kolesách chránia a robia parádu

Väčšina ľudí si myslí, že disky na auto sú len na okrasu. Je pravda, že v oblasti dizajnu sa hliníkové disky stali akýmsi šperkom. Môžeme ich prirovnať hodinkám na zápästí. Bez diskov vyzerajú kolesá prázdne a pohľad na ne nie je vábivý. Nie je to však len dizajn, o čo sa disky starajú. Disky chránia pneumatiku a tiež brzdný systém kolesa. Vďaka diskom sa do systému nedostávajú drobné čiastočky nečistôt či dokonca kamienky. Nie je disk ako disk. Ak sa ulakomíte na lacné repliky, môžu spôsobiť dokonca to, že pneumatika Kormoran či iné značky sa zdeformujú. Okrem toho riskujete i v týchto oblastiach:

  • Nemusíte prejsť cez technickú kontrolu.
  • Pri policajnej kontrole môžete dostať pokutu alebo prísť o technický preukaz.
  • Na disky si dokážu posvietiť tiež poisťovne, ktoré po nehode hľadajú najmenšiu chybičku. Poisťovňa nemusí vyplatiť poistné krytie alebo ho vyplatí v zníženej sume.

Čo znamená homologizácia diskov na auto

Falzifikáty diskov neprešli žiadnymi testami. Môžu sa úplne rozsypať pri najmenšom náraze alebo sa nebadane deformujú. Samozrejme, že nevydržia ani zimu, poškodia ich posypové materiály a reťaze na dodávky i iné typy reťazí.

Naopak homologizované disky prešli náročnými testami a všetkými kontrolami kvality. Skúša sa ich pevnosť, stabilita a vplyv na jazdné vlastnosti vozidla. Testy prebiehajú pod dohľadom TÜV (Technické kontrolné združenie).

Ako spoznáte homologizované disky

Homologizované disky sa predávajú spolu s typovým listom, v ktorom sa uvádzajú všetky informácie o daných diskoch. Ide napríklad o model disku, údaje o tom, pre aké vozidlo sú disky určené, číslo certifikátu a skúšobne diskov. Samotný certifikát je označený aj na diskoch. Zväčša sa jedná o označenie blízko ventilu v podobne písmena E v krúžku alebo písmenami ABE a KBA.