Poškodená karoséria a možnosti jej opravy

Poškodená karoséria a možnosti jej opravy

Povrchové poškodenia karosérie môžu vzniknúť z rôznych príčin. Najčastejšie ide o priehlbiny a preliačiny, ktoré spôsobilo krupobitie. Niekedy sa samotnému majiteľovi vozidla nedopatrením stane, že preliačinu spôsobí napríklad pri výmene pneumatík. Veľmi časté sú poškodenia karosérie vandalmi, ktorí si na autách vybíjajú svoju frustráciu. Dajú sa tieto defekty na karosérii odstrániť alebo sa musíte zmieriť s trvalým poškodením?

Preliačina nie je len estetický problém

Väčšine motoristov preliačiny na karosérii prekážajú hlavne z estetického hľadiska. Poriadna priehlbina na kapote dokáže biť do očí z diaľky. Lenže podobné poškodenia nie sú len estetický problém. Preliačina môže spôsobiť puknutie laku, pod ktorý sa dostane vlhkosť a karoséria začne korodovať. Kto sa s koróziou už stretol ten vie, že sa postupne rozširuje do okolia. Preliačiny a korózia značne znižujú hodnotu vozidla. Preto je nutné pri spozorovaní i menšej priehlbiny navštíviť servis. Oprava karosérie sa realizuje viacerými spôsobmi.

Svojpomocná oprava radšej nie

Na internete i v obchodoch pre motoristov nájdete sady na opravu preliačin. Sada na opravu preliačin do rúk úplného laika nepatrí. Pozor na to, že pri neodbornej manipulácii s takými súpravami môžete spôsobiť viac škody ako osohu. Alebo sa môže stať, že s výsledkom práce budete v danom momente spokojní a po nejakej dobe začne lak na postihnutom mieste pukať. Opravené priehlbiny môžu byť viditeľné pri istom uhle dopadu svetla. Svojpomocné opravy veľmi neodporúčame, a ak sa do nich pustíte, tak len na starších vozidlách.

Väčšie a menšie poškodenia karosérie

Pri väčších poškodeniach karosérie sa musíte obrátiť na klampiara, ktorý priehlbinu vyklepe, vybrúsi a prelakuje. Druhou možnosťou je výmena časti karosérie. Na autovrakoviskách sa dajú nájsť komponenty k všetkým modelom vozidiel a výmena celého dielu vás nevyjde draho. V tomto prípade je rizikom odlišná farba daného komponentu. Menšie preliačiny, na ktorých nie je poškodený lak a nemajú ostré hrany, odporúčame opraviť jedine metódou PDR. PDR technológia je šetrná oprava priehlbín bez nutnosti zásahu do laku. Ide vlastne o vyťahovanie preliačin a ich vyrovnanie pomocou špeciálnych nástrojov. Každého motoristu potešia tri fakty: metóda PDR je rýchla, lacná a stopercentne účinná.