Práca na dohodu: Čo všetko by ste mali vedieť?

V súčasnej dobe je pomerne jednoduché zohnať dobre platenú prácu, pretože nezamestnanosť je na historickom minime. Spoločnosti majú obrovský problém zohnať kvalifikovaných a spoľahlivých zamestnancov, a tak si pri hľadaní nového pracovného miesta môžete doslova vyberať. Rovnako tak to platí aj u študentov, ktorí hľadajú privýrobok iba na dohodu. Aké dohody existujú?

Dohoda o brigádnickej práci študentov

Prvým variantom je dohoda o brigádnickej práci študentov. Ako už samotný názov napovedá, dohoda je určená iba študentom strednej alebo vysokej školy. Študent však musí byť prihlásený na dennom štúdiu a nesmie byť starší ako 26 rokov. Študent navyše musí doložiť potvrdenie o štúdiu a nesmie týždenne pracovať dlhšie ako 20 hodín. Do zárobku 200 euro nemusí odvádzať nič štátu.

Dohoda o pracovnej činnosti

Ďalšia pracovná zmluva môže byť v podobe dohody o pracovnej činnosti. V zmluve je stanovené, akú prácu má človek vykonávať, akú dostane odmenu a podobne. Dohoda sa uzatvára na maximálne jeden rok a pracovník nesmie odpracovať viac ako 10 hodín týždenne.

Dohoda o vykonaní práce

Rovnaké náležitosti ako predchádzajúca dohoda o pracovnej činnosti má tiež dohoda o vykonaní práce. Rozdiel je však v tom, že v tejto zmluve musí byť presne vymedzená pracovná úloha a nesmie presiahnuť 350 hodín ročne. Stačí sa na internete pozrieť, ako má takáto dohoda vyzerať a čo by mala obsahovať, aby ste vedeli, čo presne podpisujete.

Ak hľadáte magazín, ktorý sa venuje danej problematike, odporúčame pozrieť sa na portál ekariera.sk. Tu nájdete právo a zmluvy týkajúce sa práce, rôzne tipy a rady, ako sa na pracovnom trhu orientovať a podobne. Ak sa teda chystáte zmeniť zamestnanie, najprv si prečítajte, na čo si dát pozor. Rovnako tak postupujte, aj keď si hľadáte iba brigádu na leto.