Pokuta za to, ak nemáte PZP je vysoká.

Euro sem a euro tam. Výdavky v našom živote tvoria stále väčšiu a väčšiu časť nášho rozpočtu, aj keď ten sa záhadne odmieta zväčšovať. Rozmýšľame preto a snažíme sa nájsť stále nové spôsoby ako a kde ušetriť. Jedna vec je ale istá. Na nevybavení si povinného zmluvného poistenia sa šetriť neoplatí.

Ak sa na to príde

Ak vás zastavia policajti vo vozile bez povinného PZP, neprejde vám to jednoducho. Hneď na mieste vám môžu udeliť pokutu vo výške 50 eur a v správnom konaní až vo výške 100 eur. Také sumy vedia hneď narobiť ďalší škrt cez váš rozpočet.

Pokiaľ ste držiteľom takéhoto vozidla, a teda ste neuzatvorili povinné zmluvné poistenie, môžete si navyše nájsť mastnú pokutu od príslušného okresného úradu v mieste vášho trvalého bydliska alebo sídla.

Nehoda spôsobená vozidlom bez PZP

Ak ste spôsobili dopravnú nehodu motorovým vozidlom, na ktoré nebolo uzatvorené poistenie je na čase sa začať báť. Škoda, ktorú ste zapríčinili, bude síce poškodenému nahradená Slovenskou kanceláriou poisťovateľov, ale tá si bude zaplatenú sumu v plnej výške výmáhať od vinníka – vás.

Sumy sa môžu pohybovať až v státisícoch eur. To všetko záleží na tom, či bola spôsobená nehoda hromadná, zranili sa viacerí ľudia, alebo či ste poškodili napríklad kamión prevážajúci drahý tovar.

Škody a pokuty, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku neuzatvorenia povinného zmluvného poistenia môžu byť naozaj veľké. Predísť sa tomu dá jednoducho – PZP sa dá uzatvoriť rýchlo z pohodlia vášho domova ako online PZP. Uľahčiť hľadanie toho najvýhodnejšieho PZP vám pomôžu online kalkulačky PZP, ktoré porovnajú rôzne ponuky a pomôžu vám vybrať si správne.