Plechové alebo hliníkové disky? Viete si vybrať?

Ak patríte k tým, ktorí stále uvažujú nad tým, či je lepšie kúpiť plechové alebo hliníkové disky, tieto riadky sú určené práve vám. Pozreli sme sa totiž na oba varianty a porovnali sme ich.

V rámci porovnania materiálov je to jednoznačné. Plechové disky sú váhovo podstatne ťažšie ako tie hliníkové. Tie, hoci sú ľahšie, so v porovnaní s plecháčmi odolnejšie a skrývajú v sebe viacero výhod.

Hliníkové disky vyzerajú lepšie

V prípade vzhľadu víťazia v pomyselnom súboji hliníkové disky. Pôsobia moderne, vkusne a v prípade požiadaviek aj netradične. Veď dokonca aj tie plechové sa na ne občas hrajú, keď ich prikrášľujeme plastovými puklicami. Aby však vyzerali ako tak dobre, je potrebné ich poriadne čistiť, často kefou, ba dokonca mnohokrát sa nevyhnete ani odstraňovaniu hrdze. Povrch hliníkových diskov nechytá toľko nečistôt, preto ich stačí jednoducho umyť. Navyše sa im vyhýba aj hrdza.

Cenovo sú výhodnejšie plechové disky

Hoci mnoho vo väčšine porovnávaní vychádzajú lepšie hliníkové disky, z hľadiska ceny sú na tom podstatne lepšie tie plechové. Výrazne nižšia cena sa oplatí najmä vtedy, ak máte staršie auto, ktoré používate len výnimočne, napríklad na prepravu vecí na chatu či k stavbe domu. Za kvalitu si priplatíte výrazne viac, no milovníkom štvorkolesových tátošov to neprekáža. Hliníkových diskov je na výber naozaj mnoho, takže si dokážu vybrať aj ozajstní fajnšmekri.

Vyhýbate sa obrubníkom?

Ak ste pozorný vodič a obchádzate obrubníky bez nárazu, s hliníkovými diskami vás životnosť vôbec nemusí trápiť. Zvyčajne s nimi nie sú problémy a ako ich namontujete, tak ich môžete využívať roky. Vďaka ich nižšej váhe predĺžia o čosi aj životnosť závesných súčiastok a málinko znížia aj spotrebu pohonnej hmoty.

 

Foto: Bigstockphoto