Nové pneumatiky pre elektromobily hodnotené A kategóriami

Nové pneumatiky pre elektromobily hodnotené A kategóriami

S rastúcim počtom elektrických vozidiel na cestách rastie aj ponuka pneumatík pre tento typ vozidla. Do rodiny špeciálnych pneumatík sa najnovšie zaraďujú letné pneumatiky od spoločnosti Falken. Zdá sa, že pôjde o pneumatiky, ktoré uspokoja požiadavky náročných klientov. Japonská spoločnosť Falken si dala pri výrobe záležať na tom, aby pneumatiky prešli  testami na jednotku.

Odolné pneumatiky s asymetrickým dezénom

Letné pneumatiky od spoločnosti Falken dostali názov e. ZIEX. Po prvýkrát boli predstavené už pred rokom na veľtrhu v Cologne. Predávať sa začnú až toto leto. Ide o pneumatiky, ktoré do bodky plnia požiadavky pre jazdu na elektromobiloch – sú odolné, aby uniesli vyššiu váhu elektromobilu. Zároveň majú znížený valivý odpor, ktorý je potrebný pre zvýšenie dojazdu elektrických vozidiel. Práve dojazd je slabou stránkou elektromobilov. Snaha o zvýšenie kapacít batérií spolu s pneumatikami s nízkym valivým odporom by mala dojazd postupne predlžovať.

Pneumatiky e. ZIEX nepatria medzi lacné pneumatiky, ale body navyše získavajú za to, že ich dezén je asymetrický. U klasických pneumatík sa s týmto dezénom stretávame len pri prémiových značkách či modeloch. Asymetrické rozloženie blokov drážok spôsobuje dvojaký efekt. Vnútorná časť sa stará o to, aby sa vlhkosť a voda zo stopy dostala von čo najrýchlejšie. Vonkajšie drážky držia vozidlo pevne na vozovke v zákrutách a pri prudkom brzdení.

Inovatívna technológia 4D Nano Design

Okrem asymetrie sa dezén pneumatík e. ZIEX vyznačuje tým, že bol vyrobený za pomoci inovatívnej 4D Nano Design technológie. Ide o technológiu, pomocou ktorej bol vytvorený adaptívny dezén. Pri tlaku na povrch pneumatiky sa záťaž rozloží rovnomerne do všetkých častí. Pneumatika je menej namáhaná, zvýši sa jej životnosť a eliminuje valivý odpor, ktorý vplýva na spotrebu energie. Samozrejme, že tlak v pneumatikách musíte kontrolovať aj v e. ZIEX. Plusom je fakt, že pneumatiky e. ZIEX vykazujú nízke hodnoty hlučnosti. Z testov pneumatík vyšli e. ZIEX vo všetkých kategóriách na jednotku – sú hodnotené v triede A v oblasti valivého odporu, hlučnosti a priľnavosti na mokrej vozovke.

Dostupnosť pneumatík e. ZIEX

Momentálne sú pneumatiky e. ZIEX dostupné v rozmeroch od 17 do 21 palcov. Postupne by k týmto rozmerom mali pribúdať ďalšie varianty, ktoré sa dostanú na trh na jar v roku 2024.