Nová Insignia Grand Sport – opäť na vrchole

Nový Opel Insignia je auto, o ktorom sa už dopredu vedelo, že bude aj novou vlajkovou loďou značky Opel. Najväčší model z osobných áut značky má viacero prvkov, ktoré ho radia na vrchol svojej triedy (segment D, vyššia stredná trieda). Auto bolo vytvorené na novej architektúre, vďaka čomu má priestrannejšiu kabínu, elegantný, športovejší vzhľad a najlepšiu aerodynamiku v triede. Pohotovostná hmotnosť sa znížila o neuveriteľných 175 kg.

Podľa prvých dojmov z autosalónu v Ženeve, kde mala nová Insignia svetovú premiéru, vyzerá naživo úžasne. Niektorých až šokovalo, aké pocity to auto vzbudzuje. Okrem samotných tvarov je to preto, že je o nižšia (o 29 mm), širšia (o 11 mm) a rázvor kolies je dlhší o 92 mm. Ako celok pripomína coupé, aj keď je to tzv. Liftback.

Ako vlajková loď je samozrejme nabitá technológiami, vrátane bezpečnostných systémov. Z nich sú to protikolízny systém Forward Collision Alert s funkciou rozoznania chodcov Pedestrian Recognition a monitorovaním odstupu Following Distance Indication vrátane funkcie automatického brzdenia Automatic Emergency Braking. Ďalej je to asistenčný systém pre udržiavanie jazdného pruhu Lane Departure Warning a Lane Keep Assist s automatickou korekciou riadenia. Z moderných technológii je to systém pohonu 4×4 s aktívnym rozdeľovaním krútiaceho momentu (tzv. torque vectoring), 8 stupňová automatická prevodovka, adaptívne reflektory IntelliLux LED, projekčný head-up display, priestorový kamerový systém so záberom 360 stupňov a iné. Nechýbajú tiež najmodernejšie systémy infotainmentu a prvky konektivity, ako sú IntelliLink a Opel OnStar, ktoré poznáme už aj z iných modelov Opel (napríklad Opel Mokka X, Opel Meriva).

V ponuke sú nové benzínové motory, základom je štvorvalec 1.5 Turbo s výkonom 140 koní a 165 koní. Významnou novinkou je špičkový benzínový motor 2.0 Turbo s výkonom 260 koní a v rozpätí od 3000 do 4000 otáčok poskytuje maximálny krútiaci moment 400 Nm. Najvýkonnejším naftovým motorom pri spustení predaja je zdokonalený štvorvalcový turbodiesel 2.0 CDTI s výkonom 170 koní. Neskôr bude ešte silnejšia verzia s dvoma turbami.

Nuž, konkurencia asi nebude pokojne spávať. Uvidíme či nová Insignia Grand Sport splní očakávania Oplu.